Donanim 16 HAZİRAN 2010 / 09:00

Evlilik iş performansında cinsiyet ayrımı gözetiyor

Yapılan bir ankete göre evlilik çalışan erkeklere iyi geliyor ama, çalışan kadınları alıyor bir düşünce...

Yapılan bir ankete göre evlilik çalışan erkeklere iyi geliyor ama, çalışan kadınları alıyor bir düşünce...


Yenibiris.com'un üyeleri arasında düzenlediği ve evliliğin iş performansına olan etkilerini ölçmeyi amaçlayan anketten ilginç bir sonuç çıktı. Ankete katılanlar evliliğin erkek çalışanlara "yaradığını", kadın çalışanlara ise bunun tersi etki yaptığını düşünüyor.

Kadın ve erkeklerin ayrı ayrı değerlendirildiği ankette, erkeklerin yüzde 26'sı çalışırken evlenmenin iş performanslarını "olumlu" etkilediğini belirtti. Olumsuz etkilendiğini ifade eden erkeklerin oranı yüzde 16'da kaldı. Erkeklerin yüzde 9'luk kesimi ise herhangi bir etki hissetmediği ifade etti.

Anket sonuçları, kadınlarda bu durumun tam tersi olduğunu gösterdi. Kadınların yüzde 21'i çalışırken evlenmiş olmanın işini olumsuz etkilediğini dile getirdi. "Olumlu etkileri oldu" diyenler yüzde 13'te kaldı. Kadınların yüzde 15'i ise değişen bir şey olmadığını belirtti.

Psikolog Merve Tepeli Yürüten, anket sonuçlarını geleneksel aile yapısına bağlıyor: "Kişinin yeni bir aile kurması yani kendi çekirdek ailesini oluşturması durumunda, erkek zaten önceki ailesinde sahip olduğu düzeni devam ettiriyor. Tek fark okulun yerini çalışma hayatının alması. Bekar ve yalnız bir dönem geçirmiş olsa bile evlenmek tekrar aile düzenine dönmek oluyor. Ancak kadın daha fazla değişiklik yapmak zorunda. Kadın için de okul, yerini çalışma hayatına bırakıyor ama bir de evle ilgili olarak annesinin rolünü, görevlerini ve sorumluluklarını da üstleniyor. Böylece yük daha da artmış oluyor. Bu nedenle sonuçlar kadın-erkek değerlendirmeleri açısından oldukça farklı ve anlamlı çıkıyor. Çözüm, yeni evli çiftlerin işbölümü, rolleri ve sorumlulukları sağlıklı olarak paylaşmalarında yatıyor."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun