Donanim 19 AĞUSTOS 2009 / 11:04

Eşlerini internette takip edenlerin sayısı artıyor

Kanada'da yapılan araştırmaya göre, birlikte oldukları kişiler hakkında sosyal paylaşım sitelerinde detektiflik yapanların sayısı artıyor

Kanada'da yapılan araştırmaya göre, birlikte oldukları kişiler hakkında sosyal paylaşım sitelerinde detektiflik yapanların sayısı artıyor


Kanadalı akademisyenler tarafından yürütülen ve sonuçları ABD'de "Siberpsikoloji ve Davranışlar" dergisinde ve internette yayımlanan "İsteyebileceğinizden Daha Fazla Bilgi: Facebook Kıskançlık Canavarını mı Uyandırdı?" başlıklı makalede, sosyal paylaşım sitelerinde birlikte oldukları kişi hakkında dedektiflik yapanların sayısının artığı kaydedildi.

Kanada'da yaşayan 17-24 yaş arasında kadın ve erkeklerin katıldığı araştırmaya göre, kişiler eşlerini ya da birlikte oldukları kişileri internet ortamında izliyorlar. Bunun için girilen siteler arasında ilk sırada Facebook yer alıyor. İnternette eşlerini takip etmenin sürekli hale geldiği, alışkanlığa dönüştüğü belirtilirken, bunun aile için sorunlara neden olduğu söyleniyor.

380 kişinin katıldığı çalışmada, sosyal paylaşım sitelerinin eski dostları yeniden bir araya getirme gibi olumlu yönlerinin yanında, ikili ilişkilere zarar verebilecek yönlerinin de bulunduğu savunuluyor.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun