Donanim 01 NİSAN 2010 / 12:47

En hızlı internet bağlantısı Güney Kore'de

İnternet Amerikalıların yarattığı bir derya olsa da, en hızlı internet Amerika'da değil Güney Kore'de.

İnternet Amerikalıların yarattığı bir derya olsa da, en hızlı internet Amerika'da değil Güney Kore'de.


İnterneti yaratan Amerikalıların dünyanın en hızlı internet bağlantısına sahip olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü internet gözlem iirketi Akamai'ye göre, en hızlı internete sahip Güney Kore'nin geniş bant internet hızı ABD'nin tam dört katı. Üstelik, ABD'de internet bağlantısı Güney Kore'deki bağlantılardan daha pahalı.

Amerikalılar internet bağlantısına ayda ortalama 45,50 dolar öderken, Güney Kore'de en hızlı internet bağlantısına ödenen aylık fiyat 17 dolardan daha az.

Peki neden ABD'de internet hızı hem bu kadar yavaş olup hem de pahalı diye soracak olursanız, bu durum biraz hükümetin politikalarıyla ilgili. Hükümetin yaklaşımları dışında ABD'nin nüfus yoğunluğu, geniş bant sağlayıcı şirketlerin arasındaki rekabetin zayıf olması ve bu iki ülke arasındaki kültürel ve politik farklılıklar gibi sebepler internet hızını dolaylı olarak etkiliyor.

Ayrıca, Amerikan hükümeti uzun süredir kırsal alanlarda internet erişimini artırmayı ve fiyatları düşürmeyi, bağlantı hızlarını artırmayı planladığı "genişbant planı"nı hayata geçirmek için uğraşıyor.