Donanim 11 EKİM 2010 / 11:21

En çok Malezyalılar sosyalleşmeyi seviyor

Malezyalılardan sonra sosyal ağlarda yaşamayı en çok seven ulus Ruslar ve Türkler.

Malezyalılardan sonra sosyal ağlarda yaşamayı en çok seven ulus Ruslar ve Türkler.


Pazar araştırma şirketi TNS’in yaptığı araştırmada dijital ortamda sosyalleşen ülkeler ele alındı. Dünya çapında 50 binden fazla insanın katıldığı internet alışkanlıklarını ele alan araştırmaya göre gelişmekte olan ülkeler sosyalleşmeyi pek sevdi. Yıllardır internetin nimetlerinden en iyi olanaklarla yararlanan gelişmiş ülkelerin ise sosyal ağlara gösterdiği ilgi diğerlerine göre daha az. Sonuçlar ayrıca Türkler’in sosyal paylaşım ağlarında en fazla vakit geçiren üçüncü ulus olduğunu gösterdi.

Araştırma sonuçlarına göre sosyal ağlarda en fazla vakit geçiren ulus Malezyalılar. Haftada 9 saatini sosyal paylaşım sitelerinde harcayan Malezyalıları yüzde 8,1 saatle ikinci olarak Ruslar izliyor. Listenin üçüncü sırasında ise sosyal ağlara haftada 7,7 saat harcayan Türkler yer alıyor.

Araştırmada Mısır ve Çin, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin dijital ortamda sosyalleşme oranlarına dikkat çekerken, internet altyapısı ve ekonomisi son derece gelişmiş Danimarka, Finlandiya ve Japonya gibi ülkelerin sosyal ağlarda en az vakit geçiren toplumlar olduğunu ortaya koyuyor.

46 ülkede 50 bin kişinin cevap verdiği araştırma, sosyal paylaşım sitelerinde Malezyalıların ortalama 233, Brezilyalıların 231, Norveçlilerinse 217 arkadaşı olduğunu gösteriyor. Japonların ise sosyal ağlarda ortalama 29 arkadaşı bulunurken, Çinlilerin 68 arkadaşı var.

Hızlı gelişen pazarlarda blog yazmanın da çok revaçta olduğunu ortaya koyan araştırma sonuçlarına göre Çin’de beş online kullanıcıdan dördü blog yazıyor. ABD’de ise online kullanıcıların sadece yüzde 32’si kendi bloğunu yazıyor.

Çalışmayla ortaya çıkan bir diğer sonuç ise dijital dünyanın insanların yaşam biçimini, alışkanlıklarını, etkileşimlerini hızla değiştirdiği yönünde.