Donanim 30 HAZİRAN 2010 / 08:35

Eminem ölmedi ama siz yine de tedbirli olun

Trend Micro'nun bulduğu virüs Eminem'in öldüğünü iddia eden e-postalarla geliyor.

Trend Micro'nun bulduğu virüs Eminem'in öldüğünü iddia eden e-postalarla geliyor.


E-posta üzerinden gelen virüsler dert olmaya devam ediyor. Çoğu kullanıcının kandığı bu postaları ayırt etmek gün geçtikçe zorlaşıyor. Hele de bu haber Yahoo News'da çıkmış gibi görünürse.

Trend Micro araştırma merkezi TrendLabs'den gelen bilgiye göre, Gelen mesajda Rap yıldızı Eminem'in öldüğü iddia ediliyor ve istenmeyen mesaj olmadığını kanıtlamak için bir imge kullanıyor. Gelen e-posta CBS News'tan geliyormuş gibi görünüyor ve Eminem'in trafik kazası geçirdiğini, konuyla ilgili detaylı bilgiler için bağlantıyı tıklamanız isteniyor.

Bahsi geçen bağlantı sizi Truva atı olan bir .exe dosyası indirmeye yönlendiriyor. Truva atı bilgisayara sızdığında çevrimiçi bankacılık, sosyal ağlar ve e-posta hesapları gibi oturum açma bilgileri kolaylıkla elde edilebiliyor.

İşin ilginç yanı haber sahte bir YahooNews sayfasında yayınlandı. Eminem hayranları forumlarda sürekli bu haberi tartışır olmuşken, Yahoo'dan haberin sahte sitede yayınlandığıyla ilgili bir açıklama geldi. Ancak tarayıcılarının adres barına dikkatle bakan kullanıcılar bağlantının başka yerde olduğunu fark edebildi.

Trend Micro Kıdemli Güvenlik Danışmanı Rik Ferguson, "Bütün dedikodulara şüpheyle yaklaşılması gerekiyor. Haber popüler arama motorlarına bile dayansa da bütün bağlantılar karşısında dikkatli olunmalı. Mümkün olduğunca adresi kendiniz yazın ya da kendi yer imlerinizi kullanmalısınız" diyerek kullanıcıların yapması gerekenleri özetledi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun