Donanim 15 OCAK 2010 / 06:22

Elektrik fişi olmayan televizyon üretildi

Haier TV üç boyutlu değil, ama kablosuz enerji aktarımı sayesinde fişe takmanız gerekmiyor.

Haier TV üç boyutlu değil, ama kablosuz enerji aktarımı sayesinde fişe takmanız gerekmiyor.


Çin menşeyli Haier adlı şirket, zor bir işi başarak CES Tüketici Elektroniği Fuarı'nda bu yıl yeni bir televizyon sergiledi. Bu televizyon sergilenen çoğu televizyonun aksine üç boyutlu değil, ama bu açığını elektrik fişine sahip olmamasıyla kapatıyor.

Haier TV, WHDI 1.0 sürümü kablosuz dijital enerji aktarımı arabirimi kullanıyor. Sistem elektriği televizyona aktarmak için manyetik bir ek parça kullanıyor ve televizyonda da aktarılan enerjiyi kullanmak için yerleşik bir bobin bulunuyor. Harici bobin, bir metre mesafeden 100 watt gücünde enerjiyi kablosuz olarak televizyona aktarabiliyor. Besleme mesafesi, aktarma bobininin büyüklüğüne göre değişiyor.

Kısacası kablosuz elektrik aktarımı teknolojisi hayatımızın tam ortasına gümbür gümbür geliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun