Donanim 05 HAZİRAN 2012 / 16:33

El kamerası görüntüyü 100 inç yansıtıyor

Sony, projeksiyon özelliği eklediği el kamerasının yeni modelini tanıttı. Ayrıca HD kayıt yapabilen dürbün de dikkat çeken ürünler arasında yer aldı.Sony, sektöre bir ilk olarak sunduğu projeksiyonlu modelleri de içeren Full HD Handycam video kamera ailesinin yeni modelini tanıttı. 100 inç görüntü yansıtma ve geliştirilmiş SteadyShot görüntü dengeleme özelliği ile hareket halindeyken de kaliteli videolar elde edilmesini sağlayan dahili projektörlü Full HD Handycam video kamera ailesinin en üst modeli HDR-PJ740’ın da içerisinde olduğu Handycam modellerinin performansını test etme imkanı bulduk.

Üzerinde sunu cihazı bulunan HDR-PJ740 modeli, oldukça ilgi çekici görünüyor. Zira cihazla yapılan kayıtlar, hemen 100 inçe kadar genişletilerek istenilen zeminde yansıtılabiliyor. Ayrıca cihazı bir bilgisayara da bağlayarak projeksiyon özelliğinden faydalanmak mümkün.

Yürürken de yüksek kalitede çekim imkanı

Ailenin en üstünde yer alan modeller, HD video veya fotoğraf çekimde daha istikrarlı, profesyonel görünümlü görüntüler sunan yeni ve karmaşık bir dengeleme sistemi olan Dengeli Optik SteadyShot ile geliyor. Dengeleme işlemi artık objektif ve Exmor R CMOS görüntü işlemcisi de dahil olmak üzere tüm optik sisteme uygulanıyor.Sony’nin üzerinde durduğu bir diğer ürün de HD kayıt yapabilen dürbünü oldu. Şirketten yapılan açıklamaya göre, dünyanın ilk dijital dürbünü olma özelliği taşıyan Sony DEV-5, HD video kaydı, zum, otomatik odaklama ve SteadyShot özelliklerine sahip. Dürbün, stereo ses ile Full HD (1920 x 1080) video kaydı yapabiliyor. Dijital dürbünde, 20 kata kadar büyütme, net izleme ve kaydetme için SteadyShot Active Mode optik görüntü stabilizasyonu ve ergonomik kontrollerle en aza indirilmiş gizli tasarım gibi olanaklar sağlıyor. Ayrıca HDMI bağlantısı ve GPS ile coğrafi etiketleme, cihazın özellikleri arasında yer alıyor.

Dürbünle ilgili ilk izlenimlerimiz oldukça olumlu. Zira uzak mesafeleri dahi yüksek kalitede yakınlaştırabilen cihaz, HD kayıt yapabilmesiyle ilgi çekiyor. Cihazın aileler tarafından özel anları kaydetmek için, sahneyi ya da spor müsabakalarını kaydedebileceği bilgisi verildi. Ancak cihazın biraz ağır ve büyük olması kullanım açısından zorluk yaratıyor.Dikkat çeken diğer ürün de beş metreye kadar suya dayanıklı olan Handycam GW55 modeli, özellikle dayanıklı bir model olarak üretilmiş. Bu ürünle tatile çıkıldığında, küçük bir çocuğa çekim yaptırıldığında endişe edilmesine gerek yok. Bir de daha profesyonel bir kamera tanıtan Sony, yüksek kalite sunduğu cihazda lens değişimine imkan vererek ortama göre çekim yapılmasını sağlıyor.

“HD kategorisini büyütmek istiyoruz”

Toplantıda yaptığı sunumda, Sony Eurasia A.Ş. Dijital Görüntüleme Grup Ürün Müdürü Hülya İlhan, şunları ifade etti: “2012’de SD’den HD’ye geçiş, pazarın en önemli eğiliminin başında geliyor. Megapikseller ve zum değerleri giderek yükseliyor. Video kameralara, Kişisel Sinema özelliği ekleniyor. Düşük ışıkta bile görüntü kalitesi, video kameralarda olmazsa olmaz özellik haline geliyor. Biz de yüzde 69 payımız ile pazarın lideri olarak, tüm bu eğilimlere yön vermeyi hedefliyoruz. 2012’deki en önemli hedefimiz, lideri olduğumuz video kamera pazarında konumumuzu korumaya devam ederken, inovasyonumuz olan projeksiyonlu Handycam ürünlerimizin pazardaki payını artırmak, yeni kategoriler geliştirmek ve tüketicilerimize her zaman en iyisini, beklentilerinin ötesini sunabilmek.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun