Donanim 11 AĞUSTOS 2011 / 12:10

Ekran kartlarının sonu yakın

Nvidia ve AMD arasındaki ezeli rekabet Intel’in işlemcileriyle son buluyor. Harici grafik dünyası bütünleşik yapıya teslim oluyor.Bileşenlerin gittikçe küçülmesi ve birbirine yaklaşması, yeni ürün gruplarının doğmasına ve bazılarının da sonunun gelmesine neden oluyor. Bunun en açık örneği, Intel’in grafik işlem birimi barındıran yeni nesil işlemcilerinin yılların grafik kartı üreticilerini vurması. AMD ve Nvidia pazarda kan kaybederken Intel’in işlemcileri hızla satılıyor.

Jon Peddie Research’ın araştırma sonuçlarına göre yılın ikinci çeyreğinde Intel, grafik pazarının yüzde 60’ına hakim oldu. Grafik kartlarına olan talep bu dönemde artmış olsa da Nvidia ve AMD çok iddialı oldukları bu pazardaki talepten istediğini alamadı.

Intel bu yıl rakiplerinden yüzde 14,7 aldı

Sonuçlara göre AMD, ilk çeyrekte 24,7 olan Pazar payını ikinci çeyrekte 21.2’ye düşürdü. Nvidia’da durum daha kötü. Şirket aynı dönemde 19,9 olan payını 17,5’e düşürdü. Geçtiğimiz yıl ikinci çeyrekte Nvidia’nın pazar payı 21,4 olarak ölçülmüştü.

Nvidia ve AMD’deki bu kayba karşılık atağa kalkan Intel, ilk çeyrekte yüzde 54,7 olan pazar payını 60,7’ye çıkardı. 2010 yılının ikinci çeyreğinde ise Intel’in payı sadece 52,9 olarak ölçülmüştü. Yani Intel bir yılda pastanın tam 14,7 lik bir dilimini daha ele geçirmiş bulunuyor.

(Ed: Bundan 2 yıl öncesine kadar, giriş seviyesi ekran kartlarının sonunun tümleşik anakartlar tarafından getirileceği söylenirdi. Ancak Intel’in zaten çoğu kullanıcı için güçlü olan tümleşik grafik işlemcilerini yeni nesil CPU’larıyla bütünleştirmesi bu süreci hızlandırarak hem giriş seviyesini bitirdi hem de tümleşik grafik işlemcili anakartları tehdit etmeye başladı. Intel’in GPU’larındaki gelişme bu hızla giderse yakında 200 dolar seviyesine kadar herhangi bir ekran kartının ayrıca satılması mümkün olmayacak gibi görünüyor.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun