Donanim 07 TEMMUZ 2009 / 08:10

Eğer bilişim şirketleri futbol kulüpleri olsaydı

Microsoft Chelsea, Google Arsenal olurdu

Microsoft Chelsea, Google Arsenal olurdu


www.cio.co.uk sitesinin yazarlarından Martin Veitch geçtiğimiz günlerde ilginç bir makale yayınladı. Özellikle bilişime meraklı olan ya da sektörün içinde yer alan futbolseverlerin ilgisini çekecek bir makale.

Veitch, yazısında eğer dünyaca tanınan bilişim şirketleri futbol dünyasındaki hangi kuluplere denk düşüyor, benziyor diye bir beyin fırtınası yapmış. İşte çıkan sonuçlar ve Veitch'in yorumları:


Microsoft Chelsea olurdu. İkisinde de para çok. Mali kaynaklar sınırsız. İkisi de popüler. Ama ikisinin de sevenleri çok az, eleştireni çok fazla, nefret edeni de.


Google Arsenal olurdu. Genç yeteneklere önem veriyorlar. Diğerleri kadar sert ve hiyerarşik yapılara sahip değiller. Yeni fikirlere açıklar.


IBM Manchester United olurdu. İkisi de bir geleneğe sahip. İkisi de biraz sevilmez ama yine de herkesin onlarla ilgili bir deneyimi vardır ya da eninde sonunda onlarda oynar veya çalışırlar.


Xerox Newcastle United olurdu. İksinde büyük para var, büyük yatırımlar transferler yapıyorlar. Ama istenilen başarılar bir türlü gelmiyor.


Oracle Real Madrid olurdu. İkisi de zengin ve en iyileri satın almak, bünyesine katmak, Galactico olmak istiyor. Bu stratejileri başarılı oluyor mu, evet çoğu zaman oluyor.


SAP Bayern Münih olurdu. İkisinde de Alman disiplini ve çalışkanlığı var.


Yahoo Barcelona olurdu. İkisi de bağımsızlığına düşkün. Barcelona kendini İspanya'nın bir parçası olarak kabul etmez, inadına Katalandır o. Aynı şekilde Yahoo da önüne çıkan tüm fırsatları reddedip, yoluna bağımsız bir şekilde devam etmeyi tercih etti şimdiye kadar, bağımsızlığına düşkündü hep.


Apple Liverpool olurdu Liverpool, ikisinin de sadık ve fanatik bir kitlesi var. Dünya çapında sevilirler, en azından nefret objesi değildirler.


" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun