Donanim 02 EKİM 2008 / 08:06

Eeee Devlet?

E-Devlet uygulamaları gittikçe daha çok alanı kapsamaya başladı. Bununla birlikte diğer hizmetler ile tam bir işbirliği sağlanmış değil.

E-Devlet uygulamaları gittikçe daha çok alanı kapsamaya başladı. Bununla birlikte diğer hizmetler ile tam bir işbirliği sağlanmış değil.


Önce yakın bir tanıdığımın başından geçenleri anlatayım. Sonra konuyu değerlendiririz. Tanıdığım bu yılki Motorlu Taşıt Vergisi’nin ilk taksidini yatırmak için bir bankanın internet şubesine giriyor. Ne kadar vergi yatıracağını öğrenmek için aracının plakasını yazıyor ve karşısına 34 YTL gibi bir rakam çıkıyor. Üç yıldır otomobilinin silindir hacmine göre 200 küsur lira yatırdığı için şaşırıyor. Başka bir bankanın internet şubesinden de deniyor ve sonuç aynı çıkıyor. Otomobili satın aldığı galeriyi arıyor. Galeri de onu plaka işlemlerini yapan trafik bürosuna yönlendiriyor. Bürodaki görevli durumu araştırdığında otomobilinin plakasının bir süredir başka bir şehirde bir motosiklet tarafından kullanıldığını keşfediyor. Motosiklet sahibi ile bağlantı kuruluyor, yanlışlık düzeltiliyor. Buraya kadarki bölümde yaşananların ayrıntılarına girmiyorum bile.


 


Ardından sıra vergi dairesinden “Borcu yoktur” gibi bir belge almaya geliyor. Burada işler biraz daha (biraz!) karışıyor. Çünkü arkadaş üç yıldır Motorlu Taşıt Vergilerini internet bankacılığı kullanarak yatırmış. Dolayısı ile elinde sadece kendi kayıtları için aldığı dekont çıktıları var. Bu çıktıların resmi geçerliği yok tabii. O da internet hizmetini kullandığı bankalara başvurup yatırdığı vergilerin dökümlerini istiyor. Ancak bankalardaki yetkililer böyle bir uygulama olmadığını söylüyorlar. Trafik bürosu ile görüştüğünde de vergi dairesinin zaten dekont kabul etmediğini, ille de makbuz istediğini öğreniyor. Dairedeki görevli kendilerine bu konuda bir tebligat geldiğinden bahsediyor. Sonunda bir bankadaki yetkili kendisine yardımcı oluyor ve şimdiye kadar ödediği vergilerin bir dökümünü çıkarıyor. Trafik bürosu da vergi dairesine bunu kabul ettiriyor ve sorun çözülüyor. Arkadaş artık vergi gibi resmi ödemelerini mutlaka vergi dairesine yapacağını ve karşılığında kapı gibi ‘makbuz’ alacağını söylüyor. Yaşadıklarından sonra vergi dairesinde saatlerce sıra beklemeyi göze alacakmış.


 


İşte size ateşli “Her şeyi internet üzerinden halledebilirsin” savunucularını bile pes ettirecek bir örnek. Her geçen gün yeni bir e-devlet uygulaması tanıtılıyor. Anlatıldığı kadarı ile de her uygulama vatandaşlara bir çok kolaylıklar sağlıyor. Ancak arka planda benzer hizmetler ile bağlantı kurulmuyorsa uygulamalar hep sözde kalıyor. Yukarıdaki örnekten yola çıkarsak: kurbanımızın vergileri ödeyip ödemediğini anlamak için kendisinden makbuz istemek yerine vatandaşlık numarasında arama yapılamıyor mu? En azından bankalardan bu bilgi elektronik ortamda alınamıyor mu? Umarım e-devlet atılımları sürerken bürokrasinin kalıntıları da aynı hızla temizlenir. Bu iki kavram da birbirlerine oldukça ters düşüyorlar çünkü.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun