Donanim 16 ARALIK 2008 / 08:50

E-sağlık'ta indirim mi, bindirim mi?

Hastanelerde geçirdiğim zaman bana gösterdi ki, ülkemizin e-sağlık uygulamalarında kat etmesi gereken daha çok yol var.

Hastanelerde geçirdiğim zaman bana gösterdi ki, ülkemizin e-sağlık uygulamalarında kat etmesi gereken daha çok yol var.

Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan ve 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli hale gelen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yer alan hükme göre muayene ücretleri düşürüldü. Buraya kadar haber harika. Evet, muayene ücretleri 10 YTL kadar düşürüldü. SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı üyesiyseniz muayene olmaya gittiğinizde bir önceki muayene ücretinden daha az bir meblağ ödüyorsunuz ve ülkeyi yönetenlere dua ediyorsunuz bizim için neler yapıyorlar diye.


 


Ancak kazın ayağı hiç de öyle değil. Aslında bir indirim yok, hatta tersinden bile söz etmek mümkün. Sorun şöyle ortaya çıkıyor. Eğer muayene olduktan sonra doktorunuz size bir reçete yazdıysa bu reçeteyle eczanenin yolunu tutuyorsunuz. İşte yerli kafada üretilmiş teknoloji burada devreye giriyor ve eczacı arkadaş “sistemi” kontrol ettiğinde “Devlete 10 YTL borcunuz var, bu ödemeyi yapmazsanız size ilaç değil selam bile veremiyoruz” diyor.


 


Özellikle bizim gibi hamileliğin son dönemlerinde bol bol kontrol amaçlı hastaneye gidiyorsanız, 3 küsur YTL’lik bir demir hapı için önceden birikmiş 4 hastane ziyaretinize ait 40 YTL ödemeniz gerekiyor. Bir de işin eczacı tarafı var. Konuştuğum bütün eczacılar bu işten dertli. Eczacıların, “Vatandaş indirim var sanıp bu ücreti ödemek istemiyor, başımızdakilerden hesap soracağına bizimle kavga etmeye kalkıyor” gibi serzenişleri var. Ama sıkı durun! En ilginci ne biliyor musunuz, yeni yasa bu paraları eczacılara toplatıyor. Eczacı burada sadece aracı olarak davranıyor ama diyorlar ki eczacıya, yılsonunda bu topladıklarını toplam karına ekleyeceksin ve bize vergisini vereceksin.


 


Hastanede indirim, eczanede bindirim, günahsız eczacıya hem ekstra iş hem Sherwood Ormanı usulü vergi. Ne diyelim Allah bizi yönetenlerden razı olsun!

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun