Donanim 12 TEMMUZ 2011 / 13:12

e-Okuyucu rekabeti büyüyor

Ülkemizde faaliyet göstermeyen perakende şirketi Target, yakında yeni elektronik okuyucu iRiver Story HD’yi satışa sunarak Amazon’un Kindle’ı ve Barnes & Noble’ın Nook’u ile rekabetin artacağını açıkladı.iRiver’ın Story HD ürünü, Google’ın eBooks platformu ile bütünüyle entegre ilk e-okuyucu olacak. Target’ın açıklamasına göre, yeni okuyucunun fiyatı 139,99 dolar olacak ve 17 Temmuz’da satışa çıkacak.

IDC verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde Barnes & Noble’ın Color Nook ürünü, şirketin e-okuyucu pazarında ilk kez liderliği ele geçirmesini sağladı.

IDC raporunda, “Amazon’un Kindle’ı ikinci sıradaydı. Renk sunumunun eksikliği, şirketin e-Okuyucu pazarındaki önceki egemenliğini açık bir biçimde olumsuz etkiledi” yorumu yapıldı. IDC’nin tahmini, bu yıl küresel bazda 16,2 milyon e-okuyucu satılacağı yönünde. Bu, 2010 yılı satışının yüzde 24 artması anlamını taşıyor.

Target halen, versiyona bağlı olarak fiyatları 114 dolardan 189 dolara kadar değişen Kindle’lar satıyor. Şirket, Apple’ın iPad tablet bilgisayara ek olarak, aynı zamanda Sony, Kobo ve Pandigital’in e-okuyucularını da satıyor.