Donanim 19 NİSAN 2010 / 13:04

Düşler Akademisi BaBa ZuLa'yı ağırladı

Düşler Akademisi, Social Inclusion Band grubu ve BaBa ZuLa ile sahneye çıktı.

Düşler Akademisi, Social Inclusion Band grubu ve BaBa ZuLa ile sahneye çıktı.


Türkiye Vodafone Vakfı'nın desteğiyle hayat bulan Düşler Akademisi'nin müzik atölyelerinde eğitim gören engelli ve sosyal dezavantajlı gençlerin, ünlü müzisyenlerle bir arada sahne aldığı Social Inclusion Band müzik grubunun bu sezondaki son konseri; BaBa ZuLa'nın gönüllü katılımı ile 18 Nisan Pazar günü Babylon'da gerçekleşti.

Türkiye Vodafone Vakfı, Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) çapraz sektörel işbirliği ile fiziksel ve sosyal açıdan dezavantajlı gençlerin hayata katılımlarını kültür sanat yoluyla desteklemek amacıyla kurulan Düşler Akademisi‘nin öğrencilerinin katılımıyla kurulan Social Inclusion Band müzik grubu, Babylon'da bu seneki son konserini BaBa ZuLa ile verdi.

Düşler Akademisi'nde sanat eğitimi alan ve yeni kariyer fırsatları kazanan gençleri profesyonel sanatçılarla sahneye çıkararak farkındalık yaratmayı hedefleyen Social Inclusion Band "Herkes için Müzik!" sloganıyla yola çıkarak her konserinde farklı bir müzik tarzı ve değişik sanatçıların eşliğinde izleyicileriyle buluşuyor. 18 Nisan Pazar akşamı Babylon'da Social Inclusion Band'a bu kez 10 yıldır çeşitli film ve dizilerin müziklerini yapan, halk müziğinin temel ayak ve usullerinden yararlanarak kendi melodi ve ritimlerini yaratıp kendi sözlerini yazan BaBa ZuLa eşlik etti.

Farklı engel gruplarından sanatçıların imkân verilirse neler yapacağını kanıtlayan konserlerde darbuka çalan 17 yaşındaki görme engelli Orhan Kıvılcım bir taraftan üniversite sınavına hazırlarırken daha önce Social Inclusion Band'de sergilediği performansla bir müzik okulundan burslu olarak özel ders almaya başladı. 16 yaşındaki görme engelli Şilay Turhan, bir şarkıda vokale eşlik ederek herkesi çok etkiledi. Grubun diğer üyeleri otizmli 16 yaşındaki Tolga Tungur, görme engelli Emre Kandemir, Ezgi Polat ve down sendromlu Murat Vatansever yine perküsyonda harikalar yarattı.

Pozitif bünyesinde Babylon'un kapılarını açarak destek verdiği proje kapsamında, konserden önce "Farkındalık Atölyesi" gerçekleştirildi. Bu ay Herkes için Tasarım (Design For All) konseptiyle gerçekleşen söyleşi; kent yaşamında karşımıza çıkan fiziksel engeller, mimari sorunlar ve çözüm önerileri üzerine oldu. İspanya'dan Design For All Foundation'ın kurucusu Frances Aragall'ın konuk olduğu söyleşi büyük ilgi gördü.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun