Donanım 10 MART 2016 / 15:13

Dünyanın ilk VR webcam'i: WebEye

MSN ile biten WebCam devri, çeşitli teknolojilerle beraber yeniden yükseliyor.

Bir dönem MSN Messenger veya Windos Live Messenger yazılımlarımızla birbirimizle görüntülü sohbet etmek için hepimiz evimize web kamerası almıştık. Görüntülü görüşmelerimiz, MSN'in popülerliğini yitirmesiyle beraber son bulma noktasına geldi. Bir süre sonra masaüstü bilgisayarlarda web kameraları kullanılmamaya başlandı; sadece dizüstü bilgisayarlardaki tümleşik web kameraları kullanılıyordu. Şimdi gerek sosyal medyanın, gerekse teknolojinin evrimiyle beraber bu kameralar yeniden önem kazanmaya başladı. Twitch, Facebook, Periscope gibi canlı yayın hizmetlerinin günümüzdeki popülerliği, bilgisayarlarda kaliteli kameranın gerekliliğini yeniden ortaya çıkarmış durumda. Pek çok şirket webcam işini çoktan bıraktığı için tek alternatif Logitech C920'yken, bu alanda eksiği gören farklı şirketler de webcam alanında çeşitli yenilikler yapmaya çalışıyor. Intel, Real Sense teknolojisiyle bu markalardan biri. Şimdi de karşımıza WebEye isimli bir Kickstarter projesi çıkıyor.

WebEye, üzerindeki iki kemarayla insan gözünü taklit eden bir kamera. Bu kamerayla gerçekçi bir alan derinliğiyle ve geniş bir açıyla canlı yayın yapılabilecek. İki kameranın arasında, insan gözü etkisinin oluşması için bir miktar boşluk bırakılmış. 2 tane Full HD video sensörü bulunan ürün, 160 derecelik bir görüş açısı sunuyor. Kaydedilen ilk videlardan birini aşağıda izleyebilirsiniz. Videonun Google Cardboard ile başarılı bir görüntü kalitesi sunduğu söyleniyor. Oculus Rift VR video oynatıcısı desteği bulunan kamera, Gear VR ve Vive'ı da gelecekte destekleyecek.

PC'ye bağlanmak için 2 tane USB 2.0 bağlantısına ihtiyaç duyan kameranın iki sensörünün arasında şu anda 1.67 inç boşluk olduğu söyleniyor. İnsan gözlerinin arasındaki mesafenin 2.56 inç olduğu belirtilirken gelecekteki modellerde bu mesafenin kullanılacağı belirtiliyor.

Ürünün Kickstarter sayfasına ulaşmak için tıklayın

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun