Donanim 23 EYLÜL 2010 / 06:52

Dünyanın ilk değiştirilebilir 3D lensi piyasaya sürüldü

Panasonic ilk 3D uyumlu video kamerasından sonra ilk 3D lensi de piyasaya sundu.

Panasonic ilk 3D uyumlu video kamerasından sonra ilk 3D lensi de piyasaya sundu.


Dünyanın ilk değiştirilebilir 3D lensi olan LUMIX G 12.5mm/F12 (H-FT012) ile 3D içerik oluşturulabiliyor. Kompakt fotoğraf makineleri ilk kez 3D çekim yapabiliyor.

Yeni 3D lens yuvasının çapı içerisine dahil edilmiş iki optik sistemin hem sol hem de sağ merceklerden stereo görüntüler yaratmasıyla çalışıyor. Ancak marifet belki de sistemi bu kadar küçük hale getirebilmekte yatıyor.

Lens sadece LUMIX G kompakt fotoğraf makinelerinde kullanılabiliyor. Panasonic 3D konusunda en agresif şirketlerden biri olmaya devam ediyor. Bunun yanında yeni lensler de görücüye çıktı.

Dünyanın en hafif değiştirilebilir sabit odaklı lensi; LUMIX G 14mm

Panasonic'in iddiasına göre, sabit odak uzunluklu lens LUMIX G 14mm/F2.5 ASPH dünyanın en hafif değiştirilebilir sabit odaklı lensi olarak dikkat çekiyor. Üçü asferik olmak üzere toplam altı farklı lensi bünyesinde bulunduran sistem, yalnızca 20.5mm'lik uzunluğu ile üstün optik performansı kompakt bir gövde ile buluşturuyor.

Görüntü bozulmasını düşük seviyeye indiren lens, objelerin mimari yapıları da içeren düz çizgi bileşenleri kullanılarak çekilmesine olanak tanıyor. Adımlı motor ile iç odak yürütücü sistemin çarpıcı birlikteliği sessiz, yüksek hızda kontrastlı AF (Otomatik Odaklama) kullanımını kolaylaştırıyor.

Tripod derdinden kurtaran ultra-telefoto zum lens; LUMIX G VARIO 100-300mm

Tanıtılan lensler arasında en uzaktaki görüntüyü algılayabilmek için özel olarak üretilen Telefoto Zum Lensi LUMIX G VARIO 100-300mm/F4.0-5.6/MEGA O.I.S. ultra telefoto zum çekimlerini elle yapma fırsatı sunuyor.

Fotoğraf meraklılarının spor karşılaşmaları, vahşi hayvanlar ve uçaklar gibi yanlarına yaklaşmalarının mümkün olmadığı öğeler için büyük bir ultra-telefoto zum lens ve yüksek sıkıştırma efektli ağır tripod kullanma derdinden kurtarıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun