Donanim 04 AĞUSTOS 2011 / 10:41

Dünyanın en küçük ve en hafif ‘aynasız’ fotoğraf makinesi Eylül’de Türkiye’de

Yılların eskitemediği fotoğraf makinesi üreticilerinden Pentax, dijital değiştirilebilir lens sistemli yeni makinesini Türkiye’de 2,499 liradan satışa sunuyor.1919 yılından bu yana mercek ve fotoğraf makinesi konusunda çalışmalarını sürdüren Pentax, bu kez bir dijital makinede profesyonel SLR kalitesini sunmaya çalışıyor. Eylül ayında Türkiye’de olacak Q modeli 12,4 megapiksel arka aydınlatmalı 1/2.3-inç CMOS sensör ve yeni geliştirilen süper-kompakt Q-mount lens gibi özellikler barındırıyor.

Saniyede beş kareye kadar çıkabilen yüksek hızda çekim bulunan Q modelinde ISO 6400 yüksek hassasiyet bulunuyor. Ayrıca cihaz 30 fps’de H.264 kayıt formatıyla full HD video kayıt yapabilirken HDMI çıkışını da kullanıcılarına sunuyor.

Cihazda yeni geliştirilen ‘bokeh kontrol’ özelliği de bulunuyor. Bu özellik kullanıcının görüş alanı içinde bulunan ve fotoğrafı çekilen obje dışında kalan istenmeyen nesneleri optimal olarak odak dışına alarak çekim yapabilmesine imkan veriyor. Fotoğraf makinesi otomatik olarak odaklanılan objeyi ve görüş alanında bulunan her objenin makineye olan uzaklığını değerlendirken, ana obje/objeler dışında kalan her objeye optimal defokus etkisi uyguluyor.Cihazın diğer özellikleriyse şöyle sıralanıyor:

 • TTL görüntü sensörü metreleme (multi-segment, orta-ağırlıklı ve spot mod seçenekleriyle)

 • Kontrast-belirleme autofokus sistemi (yüz tanıma özelliği ve 25 adet seçilebilir odak noktası ile)

 • CTE beyaz dengesi konrolü modu (belirli bir sahnenin güçlü rengini vurgulamak için, örneğin gün batımında)

 • Zahmetsiz çekimler için Auto Picture modu

 • 21 adet manzara modu, (Yeni geliştirilen orman ve Sahne Işıkları seçenekleri dahil)

 • Görüntü boyutu seçenekleri (4:3, 3:2, 16:9 or 1:1) (farklı objeler ve uygulamalar için)

 • Çoklu-pozlama modu (tek bir görüntüde 9 pozlamaya kadar) (otomatik pozlama telafi özelliği ile)

 • Enterval çekim modu (belirli bir nokta ve açıdan yeryüzünün çiçeklerin/bitkilerin değişimini kaydetmek için kullanışlı)

 • HDR modu (farklı pozlamalardan oluşan 3 görüntüden edilen ekstra geniş dinamik erimli kompozit fotoğraf üretebilmek için)

 • Veri depolama seçenekleri: SD, SDHC ve yeni standart SDXC**** hafıza kartları

 • SILKY Developer Studio 3 for PENTAX RAW-data veri geliştirme yazılımı (Ichikawa Soft Laboratory tarafından geliştirilmiştir) dahili RAW-data geliştirme ayrıca mevcuttur.

ETİKETLER : pentax pentax Q Q
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun