Donanim 12 ARALIK 2012 / 17:32

Dünyadaki verilerin yüzde 80'den fazlası korunmuyor

Dünyadaki verilerin yüzde 80'den fazlası korunmuyor

EMC sponsorluğunda IDC tarafından gerçekleştirilen yeni “Dijital Dünya Araştırması”nın sonuçlarına göre, dünyadaki verilerin yeterince korunmadığı ortaya konurken, elde edilen verilerin yalnızca yüzde 0.5’inin analiz edildiği açıklandı. 

2020 yılı itibariyle gelişmekte olan pazarlar dünyadaki en büyük veri üreticileri olarak gelişmiş ülkelerin yerini alacak. IDC, insanlar ve makineler tarafından üretilen verilerden oluşan dijital dünyanın, 2020 senesine kadar 40 zetabayt büyüklüğe ulaşacağını öngörüyor. 2020 senesi itibariyle Çin’in tek başına dijital dünyanın yüzde 22’sini temsil etmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili konuşan EMC Ürün Operasyonları ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeremy Burton şöyle dedi;
“Verilerin miktarı ve karmaşıklığı işletmeler için her açıdan bir baraj oluşturmaya başlarken, BT şirketlerinin önünde bir seçenek var: Aşırı veri yükleme sonucu oluşan felce boyun eğebilirler ya da bu veri akışlarının içindeki muazzam potansiyelden yararlanmak için gerekli adımları atabilirler”

PC ve akıllı cep telefonları gibi cihazların dünya çapında yaygınlaşması, internete erişimin gelişmekte olan pazarlarda artması ve güvenlik kameraları ya da akıllı sayaç gibi makinelerin ürettiği veri miktarındaki artış geçtiğimiz iki sene içinde dijital dünyanın iki katı büyüklüğe ulaşmasında etkili oldu.

EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez araştırmanın kapsamıyla ilgili olarak şöyle konuştu;
“Bu seneki araştırma, dijital dünyanın potansiyel faydalarını tanımlamakla kalmamış aynı zamanda da teknoloji, güvenlik uygulamaları ve BT becerilerinin doğru bir dengesi ile bu dünyada var olmanın önemini kavramış olan işletmelerin önündeki önemli fırsatların altını çiziyor. EMC olarak, müşterilerimizin verilerini yönetmeleri, korumaları ve verilerinden oyunun kurallarını değiştirecek değerler elde etmelerine yardımcı olmak için benzersiz bir konumdayız. Tüm bunlar müşterilerimize rekabette önemli avantajlar sağlayacak”

Araştırmada öne çıkan sonuçlar

-Dijital dünya bugünden 2020’ye dek her iki senede bir iki katı büyüklüğe ulaşacak.

-2020 senesinde dünyadaki her bir kadın, erkek ve çocuk için yaklaşık 5.247 GB veri olacak.

-Dijital dünyanın büyümesinde en büyük etkenlerden biri de makinelerin oluşturduğu veri miktarındaki artış. 2005 senesinde makinelerin oluşturduğu veri miktarı dijital dünyadaki tüm verilerin toplamının yüzde11’ini temsil ederken, 2020’de bu oran yüzde 40’a ulaşacak.

-Çok yüksek miktarda faydalı veri kayboluyor: Büyük veri; yüklü, kullanılmamış veri havuzlarından değer elde edilmesi, çıkarılmasını vaat ediyor. Ancak, yeni verilerin çoğunluğunu etiketlenmemiş, dosya-tabanlı ve yapılandırılmamış veriler oluşturuyor. Bu da bu veriler hakkında çok az şey bilindiği anlamına geliyor.

-2012 senesinde, dijital dünyanın yüzde23’ü (643 egzabayt) etiketlenmiş ve analiz edilmiş olsaydı, büyük veri için faydalı olacaktı. Ancak, şu an faydalı olma potansiyeline sahip verilerin yalnızca yüzde 3’ü etiketleniyor bu oranın da altında bir oranı analiz ediliyor.

-Faydalı verilerin miktarı dijital dünyanın büyümesine paralel olarak artıyor. 2020 senesine gelindiğinde, dijital dünyanın yüzde 33’ü (13 bin + Egzabayt) eğer etiketlenir ve analiz edilirse, büyük veri değerine sahip olacak.

-Dijital dünyanın büyük bölümü koruma altında değil: Koruma altına alınması gereken veri miktarı dijital dünyanın kendisinden daha hızlı büyüyor.

-2010 senesinde dijital dünyanın üçte birinden azının koruma altına alınması gerekiyordu, ancak bu oranın 2020 senesinde yüzde 40’ı aşması bekleniyor.
ETİKETLER : emc veri depolama
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun