Donanim 25 OCAK 2011 / 08:18

Dünyada en çok engellenen siteler listesi yayınlandı, bilin bakalım kim kazandı?

OpenDNS'in dünya genelindeki kullanıcılarından gelen bilgiler ışığında derlediği rapora göre erişimi engellenen siteler listesinde ailenizin sosyal mecrası başı çekiyor.

Kişi ve kurumlar için internet alan adı çözümleme hizmetleri sunan OpenDNS, dünya genelindeki kullanıcılarından derlediği veriler ışığında en çok engellenen ve en çok izin verilen web sitelerinin bir listesini yayınladı. Buna göre OpenDNS'in kurumsal müşterileri arasında en çok engellenen web sitesi olarak Facebook öne çıkıyor. Kurumsal OpenDNS kullanıcılarının yüzde 23'ü şirketlerinde Facebook kullanılmasını istemiyor.Diğer yandan, OpenDNS'in listesine bakıldığında en çok izin verilen siteler arasında da yine Facebook yer alıyor. Listenin bu tarafında birçok site engellenmiş olmasına rağmen Facebook'a özellikle izin verilmesi dikkat çekiyor.En çok engellenenler listesinde Facebook'un ardından yüzde 13 ile Myspace ve yüzde 12 ile YouTube dikkat çeken siteler arasında. Ama bunların yanında başka ilginç örnekler de var. Örneğin web sitelerine reklam servisi yapan ve  ürettikleri çerezlerle reklam performansını denetleyen doubleclick ve yeldmanager gibi servislerin engellenmesi de dikkat çekici. Bunların yüksek oranda engellenmesi muhtemelen şirketlerin gizlilik ve güvenlik politikalarıyla ilgili.En çok izin verilen siteler arasında ise ilk 3'te YouTube (yüzde 12,7), Facebook (yüzde 12,6) ve Gmail (yüzde 9,2) yer alıyor.Engellenen kategoriler ve oranları şöyle sıralanıyor:1- Pornografi - %85

2- Erotizm - %80,1

3- Tatsız içerik - %77,3

4- Proxy ve anonim servisler - % 76,2

5- Reklam içeren yazılımı - %69

6- Çıplaklık - %67,2

7- Nefret ve ayrımcılık - %58.7

8- İç giyim/Bikini - %58.5

9- Şans oyunları - %58

10- Uyuşturucu ve benzeri - %57.3Rapora PDF olarak bu adresten ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun