Donanim 08 ARALIK 2011 / 19:04

Dünya Samsung izliyor

Samsung TV satışlarında rekor kırdı

Dünyanın en büyük televizyon üreticisi Samsung, Kasım ayında televizyon satışlarının 5,7 milyon adete ulaşarak rekor kırdığını açıkladı.Şirkete göre, bu rekorda uzun Şükran Günü hafta sonunda ABD’de öne çıkan güçlü satışların payı belirleyici oldu. Reuters’in haberine göre, şirketin Kasım ayı satışları Ekim ayındaki 5 milyon adetlik satışlardan yüzde 14 arttı. Zaten Kara Cuma hafta sonunda Amerikalılar da geçen yıla kıyasla mağazalarda 7,4 milyar dolar daha fazla harcama yaptı. Bu rakamlar karşısında Samsung, 2011 yılı düz ekran televizyon satış hedefi olan 45 milyon adede ulaşacaklarına inandıklarını belirtti.

Küresel televizyon üreticileri işlerini yeniden yapılandırırken ve zorlu rekabet yüzünden üretimi dışa kaydırırken, bir tarafta da zayıf talep marjlarını eritirken, Samsung çok güçlü sonuçlarla ortaya çıktı.

Japon Sony, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, şirketin dördüncü zarar yılı olacağı uyarısında bulunmuş, zayıf talep ve yenin hareketliliği yüzünden sadece televizyon biriminin zararının 2.2 milyar dolar olabileceğini açıklamıştı. Alman tüketici elektroniği şirketi Philips de, zarar üreten televizyon işini TPV Technology isimli Hong Konglu bir ortak girişimine devretme kararı aldığını bildirmişti.

Öte yandan, Samsung’un televizyon bölümü üçüncü çeyrekte 240 milyar won, yani yaklaşık 213 milyon dolar faaliyet kârı açıklamıştı. Bunda internet televizyonlar ve LED düz ekran gibi son model ürünlere yönelik yüksek talep etkili oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun