Donanim 24 EYLÜL 2008 / 21:01

Dumansız dumansız oy bizim havalar

Son zamanlarda ülkemizde sigara karşıtı kampanyalar hız kazandı. Memnuniyet verici bir gelişme. Ancak…

Son zamanlarda ülkemizde sigara karşıtı kampanyalar hız kazandı. Memnuniyet verici bir gelişme. Ancak…

Sigaranın zararları hakkında konuşmaya ve tartışmaya gerek yok. Hepimiz farklı kaynaklardan da olsa az çok bilgi sahibiyiz. Dumansız Hava Sahası gibi kampanyalarla kamuoyu daha da bilgilendiriliyor. Sigara içmeyenleri korumak için kanunlar koyuluyor, cezalar kesiliyor.


Geçenlerde Dumansız Hava Sahası kampanyası için çekilmiş bir tanıtıma denk geldim. Taksiye bir müşteri biniyor, araçta sigara içilmediğini öğrenince mest oluyordu. Tanıtımımız kapalı alanlarda sigara içilmesinin zararlarından bahsedilerek ve ‘Oh içmiyoruz, ne güzel!’ nidalarıyla bitiyordu.


Sigara için verilen mesajlar beni rahatsız etmedi, ama taksi gibi günlük hayatta trafikte bolca rastladığımız bir örnek beni düşüncelere itti. Kapalı alanlarda sigara içilmeyerek çevredeki insanların sağlığı düşünülüyor. İyi, güzel. Peki taksilerin, otobüslerin, bilumum motorlu araçların çıkardığı egsoz gazları dumandan sayılmıyor mu? Taksi içinde sigara içilmemesi iyi de o taksinin, ardından düşmekte olan Alman uçağı gibi duman salması sağlığa zararlı değil mi?


Açıkçası ayrıntılı bir araştırma yapmadım. Bununla birlikte sigara dumanındaki zehirli içerikler ile egsoz dumanını karşılaştırdığımızda egsoz dumanı sigarayı döver diye düşünüyorum. Diyeceksiniz ki “O yüzden sigara sadece kapalı alanlarda yasak, açık havada sorun yok.” Buradan şu anlaşılıyor: Açık hava sınırsız bir alan. İstediğimiz gaz, toz, pus ne varsa salabiliriz. Kapalı mekanda sigaradan rahatsız olan çoluk, çocuk, kadın, erkek, açık havadaki egsozdan etkilenmiyor. Nasılsa gazlar sonsuzluğa karışıyor. Yanlış hatırlamıyorsam dünyamızı ‘Kapalı bir alan’ haline getiren atmosferdeki Ozon Deliği denilen tehlike bilimsel olarak kanıtlanmıştı.


Yoksa yakında şehirlerde konutlar, işyerleri ve alışveriş merkezlerinden başka yer kalmaması mı planlanıyor? Araçlarımızla bu steril mekanlar arasında mekik dokuyacak, mümkünse ‘dışarıda’ gezmeyeceğiz.  Zaten istesek de hava kirliliğinden sokakta yürünmeyecek galiba.


O yüzden sigara konusundaki bu başarılı kampanyaların neden hava kirliliği ve özellikle egsoz dumanları için de yapılmadığını, yapılıyorsa da neden aynı yoğunlukta olmadıklarını merak ediyorum. Ben de sokaklarda Dumansız Hava Sahası istiyorum, bekliyorum, özlüyorum…

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun