Donanim 10 OCAK 2013 / 12:47

Dr. Joseph Reger: 2013 büyük verinin yıl olacak

Fujitsu Technology Solutions Teknoloji Direktörü Dr. Joseph Reger, 2013'ün bir "Büyük Veri" yılı olacağını hatırlatarak, veri yükünün artmasının yarattığı sorunları ve ortaya çıkan yeni iş modellerini anlattı. Hızlı bilgi üretiminin ve değer yaratan çözümlerin temeli olan verilerin yönetilmesi giderek BT sektörünün en önemli konularından biri haline geliyor. Bir milyar civarında PC'nin, 600 milyon akıllı telefonun, 45 milyon sunucu hizmet biriminin faaliyette olduğu ve her gün 100 binden fazla uçuşun gerçekleştiği günümüzde, bütün sektörler dünyanın her yanından veri topluyor ve depoluyorlar. Bu durumu Büyük Veri dönemi diye adlandıran Fujitsu Technology Solutions Teknoloji Direktörü Dr Joseph Reger, şirketlerin ve kurumların topladıkları verileri nasıl değerlendirebileceklerini, veri okuma ve düzenleme gibi trendlerin önümüzdeki dönemde bilişim sektörü ve iş dünyası üzerindeki etkileri anlattı.

Daha fazla veri ile daha başarılı karar verme süreçleri

Büyük Veri döneminde, birçok kaynaktan gelen farklı veri setlerinin hiper hızlı analizlerle anlamlı enformasyona dönüştürülmesi yeteneğinin arttığını ifade eden Dr Reger, birkaç sene içinde yeni iş tekliflerinin veya müşteri yönetimiyle ilgili uygulamaların birden fazla kaynaktan veri almadan yapılmasının mümkün olmayacağını vurguladı. Reger şunları söyledi:
"Elimizdeki verilerin yoğunluğu ve çeşitliliği nedeniyle artık bir konuda karar vermek için aynı ortamda hatta aynı formatta bile olmaya gerek kalmadı. "Büyük Veri"nin analizi ve gerçekçi modellenmesi sayesinde hükümetler sosyal problemlere daha kesin ve güçlü tepkiler verebilecek ve şirketler yeni yatırım alanlarına girmenin sonuçlarını sadece elindeki verilerin analizleri doğrultusunda daha sağlıklı tahmin edebilecek. Şirketler ve yönetimler kaynaklarını, doğru kararları vermek için üçüncü parti gruplar ile bilgi ticareti yapmak ve gelecek hakkında daha kesin sonuçlara ulaşmak için kullanacaklar"

"Enformasyon ticari değer kazanacak"

Dr. Reger'e göre, Büyük Veri dönemiyle beraber enformasyon brokerliği endüstrisi ortaya çıkacak. Enformasyon brokerlerinin aynı zamanda hem brokerlik ve küratörlük, hem de danışmanlık yapacağı öngörüsünde bulunan Dr Reger şöyle devam etti:
"En geç 2020 yılına kadar enformasyon brokerliği her yere yayılacak. Gelecek 10 yıl içerisinde Büyük Veri'yi yorumlayabilen ve kendi hedefleri için kullanabilen şirketler diğer şirketlere karşı çok daha avantajlı olacak. Bu da yeni iş sektörlerinin ortaya çıkmasını sağlayacak. Veri depolama ve analizi teknolojisindeki gelişmeler doğrultusunda, toplanan verilerden değer çıkarılması ve analiz edilmesinde uzmanlaşan veribilimciler ortaya çıkacak"
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun