Donanim 23 MART 2010 / 15:10

Doğa severler uyarıyor: "İnternet nadir türleri tehdit ediyor"

Doğa severler tehlike altındaki türlere yönelik en büyük tehditlerden birinin internet olduğunu savunuyor.

Doğa severler tehlike altındaki türlere yönelik en büyük tehditlerden birinin internet olduğunu savunuyor.


Uluslararası Hayvanları Koruma Vakfı IFAW, şimdilerde online açık artırma siteleri ya da bu amaca yönelik sohbet odaları üzerinden yasal olmayan yollarla nesli tükenen türlerin satışı yapıldığını söylüyor. Bu tür sitelerde, kutup ayısı postlarından bebek aslanlara kadar nesli tükenen canlılara ait herhangi bir şeyi satın almanın ya da satmanın eskiye oranla oldukça kolay olduğunu belirtiliyor.

Uluslararası Hayvanları Koruma Vakfı Savunucusu Paul Todd, internetin, korunan türlerin küresel ticaretini kolaylaştıran asıl etken olduğunu söylüyor. Todd, binlerce tehlike altındaki türün düzenli bir şekilde internet üzerinden pazarlanması ve alıcıların ya da satıcıların internet üzerinden bundan gizlice faydalandığını ifade ediyor.

Yasal olmayan bu ticareti yapanlar arasında ABD pazarı en büyük payı alırken, Avrupa, Çin, Rusya ve Avustralya pastada azımsanamayacak bir paya sahip.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun