Donanim 02 MAYIS 2012 / 12:40

Dizüstü cihazları daha uzun süreli kullanmanın sırları

Lenovo, cihazlarından daha uzun süreli kullanım beklentisi içinde olan kullanıcılara “7 ipucu” sunuyor. Bu önerilerle birlikte pil sürelerini en üst düzeye çıkarıp daha verimli çalışmak mümkün. Ekran parlaklığı

Dizüstü cihazlarda pil ömrünün en büyük düşmanlarının başında ekran parlaklığı geliyor. Bu sebeple şarj aleti takılı değilken ekranın parlaklığını düşürmekle işe başlanabilir. Bunun yanı sıra Bluetooth ve Wi-Fi gibi bağlantıları da kullanılmadığı sürece kapatmak uzun pil ömrüne sahip olmak için dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar olarak göze çarpıyor.

Sürekli şarj etmeyin

Cihazın bataryasını olumsuz etkiyenler durumlardan bir diğer de pili sürekli şarj etmek. Cihazın yüzde 80 pil ömrüne sahip olması, verimli bir çalışma için oldukça yeterli bir seviye. Daha fazla şarj kısa vadede verim sağlasa da, uzun vadede pili yavaş yavaş öldürmekten öteye geçmiyor.

Cihazınız şarja bağlıyken bataryayı çıkarmayın

Dizüstü cihaz şarja bağlı haldeyken bataryayı çıkarmak, cihazdan yüzde 100 performans alamamaya sebep oluyor. Bu sebeple cihaz şarja bağlıyken bataryayı yerinden çıkarmamak gerekiyor. Bunun yanı sıra şarj aletinin aniden çıkması beklemedik veri kayıplarına sebep olabiliyor.

Yedek bataryanızı doğru koşullarda saklayın

Yedek bataryanızı uzun süre kullanabilmek ve verim alabilmek istiyorsanız, bataryanın yüzde 50'sinin şarj edip, serin bir ortamda saklamakta fayda var.

Bataryanızın ısınmamasına özen gösterin

Aşırı sıcaklık pil ömrünün hızla tükenmesinin sebeplerinden bir diğeri. Bu sebeple, cihazı kullanırken havalandırmaların kapalı olmamasına dikkat etmek gerekiyor.

Isı, pil ömrünü hızlı bi şekilde tüketir. Isıyı düşürmek için çalışırken cihazınızın havalandırmaların kapalı olmadığından emin olun. Bunun yanı sıra bataryayı sıcak ortamlarda şarj etmekten de uzak durmakta fayda var.

Lityum iyon bataryalarının hafızaya bir etkileri yoktur

Günümüzde kullanılan lityum bataryalarının, NiCd ve NiMH bataryalarından farklı olarak, hafızaya bir etkisi bulunmuyor. Bu sebeple bataryayı tam olarak şarj etmeye gerek olmadığı gibi doğru şarj etmenin, bataryanın göstergelerini kontrol edebilmek açısından büyük önemi olduğunu belirtmek gerek.

Bataryayı değiştirme zamanı

Her şeyin bir ömrü olduğu gibi bataryaların da bir ömrü var. Doğru kullanımla orantılı olarak kullanım süresi uzatılabilir. Şarj olduğu sürece batarya ömrü kademeli olarak azalır bununla birlikte bataryaların “stand by”da bekleme süreleri de git gide azalır. Bu sebeple bataryanın artık tam şarj olmadığını ya da pil ömrünün normalden daha az dayandığını gözlemleniyorsa, bataryayı değiştirme vakti gelmiştir.
ETİKETLER : batarya lenovo pil ömrü
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun