Donanim 30 EKİM 2009 / 10:02

Dipsiz kuyu

İlimin ışığında Cumhuriyet'in 86. yılı.

İlimin ışığında Cumhuriyet'in 86. yılı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu sadece bir bağımsızlık haykırışı değil aynı zamanda bir aydınlanma ve uyanış müjdesidir.Ne acıdır ki bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin ilerleyişini anlatan bütün tanıtım filmlerinde 30'lu - 40'lı yıllarda çekilmiş, o dönemin pırıl pırıl heyecanlı insanlarının yüzlerini barındıran siyah-beyaz görüntülere sığınıyoruz.

Sonrasında ne oldu? İnsanların yüzünde meymenet mi kalmadı? Ülkemizde gururla herkese göstereceğimiz bir şeyler yapmaz mı olduk? Heyecanımızı mı kaybettik? Aklımızı mı yitirdik?

Boşuna mı kurulmuştu o bankalar? Ziraat Bankası tarımı, SümerBank tekstili, Öğretmenler Bankası öğretmenleri, Emlâk ve Eytam Bankası imarlaşmayı, Etibank madenciliği, Halkbank memurları ve işçileri, İş Bankası özel sektörü desteklemek için yola çıkmamış mıydı?

Alpullu'da Şeker Fabrikası, Adana'da Bez Fabrikası, Zonguldak'ta Türkiye Taş Kömürü Kurumu, Kayseri'de Tayyare ve Motor Fabrikası, Bursa'da Dokuma Fabrikası, Ankara'da Çimento Fabrikası, İzmit'te Kâğıt ve Karton Fabrikası ve ilk 30 yıl içinde faaliyete geçen diğerleri, genç cumhuriyetin kendi üretim gücüne sahip olması için kurulmamış mıydı?

Tevhid-i tedrisat aydın ve birleşik bir eğitim sisteminin Türkiye'nin en ücra köşesine kadar yayılması için değil miydi? Atatürk boşuna mı yeni eğitim sistemini kürsüden milletvekillerine aktarırken "Bir hükümetin en önemli görevi maariftir" demişti.

Ne değişti arkadaşlar, ne değişti?

Gittikçe ilimden kopan, çalışmaktan korkan, üç kuruşluk paçavra için oyunu satan bir topluluğa nasıl dönüştük?

Matematik kitabı yazabilecek kadar müspet ilimlere hâkim yöneticilerle yolculuğuna başlayan bir ülke nasıl oldu da dört işlemi aklından yapıp yapamadığından emin olamadığımız insanlarla dolu hale geldi?

Eğitimi paralı, üretimi yabancı, iletişim özgürlüğü sansürlü, zihinleri barajlı bir ülkedeyiz artık.

Ferhan Şensoy, bir kitabının girişinde ‘Türkiye rönesansını yaşamadı henüz" diye yazmıştı. Belki de o yüzden; rönesansı yaşamadan reformlara geçince yaşıyoruz bazı sıkıntıları.

Temel taşlarını bilim ve sanatla çizmiş Türkiye Cumhuriyeti'nin yeniden bilim ve sanatla kucaklaşması ümidiyle... 86. yılımız kutlu olsun...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun