Donanim 10 MAYIS 2010 / 13:24

Dijital veri miktarı çığ gibi büyüyor

EMC "Dijital Dünya Çağı - Hazır mısınız?" başlıklı araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

EMC "Dijital Dünya Çağı - Hazır mısınız?" başlıklı araştırmasının sonuçlarını açıkladı.


Bilgi çağındayız ve insanların bilgiye mecbur oldukları bu dönemde şirketler de faaliyetlerini sürdürebilmek için bilgiye ihtiyaç duyuyor. Bu bilgilerin depolanma şekilleri değişiyor. Depolama araçları değişse de her gün artan bilgi depolama gereğine çözüm olamıyor. Bu ihtiyacı karşılamak için de bulut bilişim gibi çözümler öngörülüyor.

Bilginin altyapısına yönelik çözümler sunan EMC Corporation, yaptığı açıklamada EMC sponsorluğunda IDC tarafından gerçekleştirilen "Dijital Dünya Çağı - Hazır mısınız?" başlıklı araştırmanın sonuçlarını duyurdu.

2009 senesinde ekonomideki durgunluğa rağmen dijital veri miktarı 2008'e oranla yüzde 62 arttı ve 800 milyar gigabayt'a ulaştı. 2010'da da dijital veri miktarı 1.2 zetabayta (1 trilyon 200 milyar gigabayt) ulaştı.

1.2 zetabaytın büyüklüğünü bazı örnekler ile daha iyi açıklayabiliriz. Twitter'da dünya üzerindeki tüm insanların sürekli olarak 100 sene boyunca yarattığı tweet'ler sonucu oluşan dijital veriler, 75 milyar adet tamamen dolu 16GB'lik Apple iPad'e (ki bu sayıda iPad, Wembley Stadyumu'nu boydan boya 41 kere, CERN'in Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Tüneli'ni 151 kere doldurabilir) denk geliyor.

Araştırma sonuçlarına göre, dosya, görsel, kayıt ve diğer djiital veri saklayıcıların sayısı 67 kat artarken tüm bu ortamların yönetim, güvenlik ve koruma ihtiyacı da aynı oranda artacak. Bu büyümeye karşın, dünya çapındaki BT profesyonellerinin sayısı yalnızca 1.4 kat artacak. Bu artışların kümülatif etkisi CIO'ları çeviklik, verimlilik, etkinlik ve kontrolde yeni seviyeler arayışına girmeye sevk edecek ve bu vesileyle özel bulut bilişim ortamlarına geçiş de hızlanacak. Bulut bilişim, 2014 senesine kadar her yıl yükselen bir trend izleyerek işletme gelirlerinde 1 trilyon dolarlık artışı teşvik edecek.

EMC Corporation CEO'su ve Yönetim Kurulu Başkanı Joe Tucci konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu yıl gerçekleştirilen Dijital Dünya Araştırması CIO'ların BT stratejileri ve yatırımlarını planlarken karşı karşıya kaldıkları kısa ve uzun dönemli zorlayıcı stratejik sorunları ortaya çıkarıyor. CIO'lar oyunda kalabilmek için bazı şeyleri farklı yapmaları, geleneksel altyapılarını BT'yi şirket içi ve dışı kullanıcılara hizmet olarak sunan özel bulut veri merkezlerine dönüştürmeleri gerektiğini kısa sürede keşfediyorlar. Özel bulut bilişim, bir diğer deyişle BT'nin bir sonraki önemli dalgası, onlara bu gereksinimleri konusunda çözümler sunuyor. İşletmelere ve tüketicilere yönelik olarak veri miktarlarındaki patlamayı kontrol altına almak ve güvenliği sağlamak için yeni ve otomatikleştirilmiş yöntemler vaat ediyor" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun