Donanim 02 NİSAN 2010 / 11:45

Dijital fotoğrafların kaybolma derdi bitiyor

Kaspersky, tüm kişisel bilgilerimizi antivirüs programlarını güncel tutarak koruyabileceğimizi ifade etti.

Kaspersky, tüm kişisel bilgilerimizi antivirüs programlarını güncel tutarak koruyabileceğimizi ifade etti.


Anılarımızı süsleyen fotoğraflar şimdi de bilgisayarlarda bulunan güvenlik açıklarından yararlanan siber korsanların tehdidi altında. Korsanlar, internet kullanıcı kimliğinin kime ait olduğuna bakmasızın, güvenlik açığı bulunan bilgisayarı ve kaynaklarını ele geçirmeyi amaçlıyor.

Bilgisayardaki uzantısı ne olursa olsun var olan tüm dosyaları virüsler yardımıyla ele geçirebilen korsanları, güncel antivirüs programlarıyla durdurulabiliyor. İşletim sistemlerinin güvenlik açıklarını kapatmak için geliştirilen yamaların indirilmesi uzun zaman alabiliyor. Bu sırada bilgisayarlar saldırılara karşı savunmasız kalırken, antivirüs programları olası saldırılara karşı tüm açıkları kapatabiliyor.

Kaspersky, güncel antivirüs programlarının, bilgisayar ağ geçidindeki açıkları saldırılara karşı anında kapatabildiğini, aynı zamanda epostalarla gelen virüs ve solucanlardan koruyabildiğini ifade ediyor. Ayrıca yeni nesil antivirüs yazılımları istenmeyen epostaları filtrelerken, çevrimiçi anlık mesajlaşmalarda da tam koruma sağlıyor. İnternette gezintideyken saldırı olduğunda sesli olarak uyarıyor ve bilgisayarınızın içinde bulunan değerli dosyaları dışarıdan gelecek tehlikelere karşı koruyor.

Virüslerden korunmak için öncelikle güvenilir olmayan sitelerden kaçınılmalı, bilgilerin bir yedeği alınmalı ve güncel kalabilecek, tam koruma sağlayan bir antivirüs programı yüklenmelidir. Ancak bu uygulamalar ile güvenle internette sörf yapılabilir.