Donanim 06 EKİM 2009 / 08:03

Devler gidiyor, sektör uyuyor…

Geçtiğimiz haftanın sonunda geldi Eczacıbaşı Bilişim’in faaliyetlerinin durdurulduğu…

Geçtiğimiz haftanın sonunda geldi Eczacıbaşı Bilişim’in faaliyetlerinin durdurulduğu…

Geçen haftanın en önemli haberi Eczacıbaşı Bilişim'in (EBİ) faaliyetlerine son verilmesiydi. Genel müdür dâhil çalışanların işine son verilmiş, sadece Eczacıbaşı Holding tarafında proje yapan ekibe devam etme şansı verilmişi.

Sektörü takip eden birkaç sitede kısa haberlerle geçiştirildi konu. Bu hafta da belki sektörel yayınlarda küçük haberler olarak okuyacağız. Peki, EBİ bu kadar küçük bir şirket miydi? Yoksa sektörümüz mü bu kadar küçük bir hale geldi? Bu soru tavuk-yumurta sorunsalının benzeri. EBİ'nin sektörümüze kattıkları yadsınamaz. Ancak krizle birlikte büyük sayılan şirketlerin özellikle sistem bütünleştiricilerin hali de ortada. Krizin "hamdolsun teğet geçti"ği görüşünün yanında bazı şirketler için tehlike çanlarının daha yoğun çaldığı da gözden kaçmıyor.

Bir de madalyonun öteki yüzü var. Ülkemiz ekonomisini yöneten holdinglerin teknoloji alanında bir türlü başarılı olamamaları. Son olarak Eczacıbaşı Holding, önceki yıllarda da Sabancı Holding bilişime merhaba dedikten sonra ağzı yanan holdingler. Bir de Koç Holding var tabii, onlar da Koç Bilgi Grubu ile büyük başarılara imza attılar geçtiğimiz yıllarda. Ancak onlar da bir küçülme eğrisindeler bugünlerde.

Peki, bu alanda holdinglerin ya da şirketlerin başarılı olması için ne gerekiyor? İnanın bu sorunun cevabı çok bilindik ve çok basit: Hepinizin bir ağızdan Ar-Ge ve inovasyon dediğinizi duyar gibi oluyorum.

İyi bir hafta olması dileğiyle...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun