Donanim 04 AĞUSTOS 2009 / 05:05

Dertler 3G olmuş ben de bir sandal!

Nihayet üçüncü dünya ülkelerinden sonra Türkiye de 3G ile tanıştı ama ne tanıştı!

Nihayet üçüncü dünya ülkelerinden sonra Türkiye de 3G ile tanıştı ama ne tanıştı!

Bakıyorum da son günlerde BTnet.com.tr'de en çok okunan haberler 3G konulu. Benim bile üst üste ikinci 3G yazım bu. Ancak benim yazılarım biraz eleştirel tarafta kalıyor da diğer 3G çığırtkanı medya gibi komik hallere düşmüyoruz mesela gazetemiz BThaber'i 3G marifetiyle çıkartmıyoruz, 3G ile nasıl gazete çıkartılıyorsa artık!


İzindeydim 3G ile Türkiye tanıştığında. Öncesini çok iyi bildiğim ve ilk 3G testini 3,5 yıl önce Londra'da yapma şansım olduğu için de nedir ne değildir bilgim var çok şükür. 3G hizmetinin devreye girdiği gece itibariyle test için gelen 3G uyumlu bir Nokia N97 bir de BlackBerry Storm ile iki farlı operatörden çıktım 3G avına. Bu arada hatırlatayım, hizmetin varlığını görmeniz yani 3G uyumlu bir telefonda 3G yazısını görmeniz için ille de 3G abonesi olmanız gerekmiyor. Hizmet varsa var yani, ister abone olun ister unutun gitsin.


Dedik ya ava başlamıştım bir kere, gazetecilik aşkı işte izinde bile peşimizde. O anda bulunduğum Kuşadası-Davutlar-Söke hattında iki operatörden de 3G yazısını görmek kısmet olmadı. İstanbul'a dönüş yoluna çıktık. İzmir-Manisa-Akhisar-Balıkesir-Bursa-Yalova her durakta 10 dakika 3G avı, sonuç hala sıfır. Acaba ben mi beceremedim bu işi, oysa Londra'da şıkırt diye bağlanmış, tıkırt diye de ecnebi dostlarla konuşmuştum görüntülü görüntülü.


Bindik hızlı feribota hoop Pendik. Ama 3G yine yok, gelmişken annemlere uğrayayım varsa bir fincan 3G alırım dedim rota Erenköy, 3G komşuya kahveye gitmiş meşgul efendim. Peki o zaman giderim Göztepe'deki evime ooh gelsin 3G. Yok evde ADSL'in var zaten senin nene gerek 3G.


Tarih oldu 3 Ağustos Pazartesi, yer ofisimizin bulunduğu Esentepe Gazeteciler Mahallesi ve evet nihayet 3G logosu karşımda tata!


Sorunlar bunlarla mı sınırlı tabii ki hayır. Aldığım hata mesajları aşağıda buyurun bir göz gezdirelim.


- Abi eşimi aradım görüntülü konuşayım diye, adamın biri çıktı, tam da hanımı boşamaya niyetlenmişken anladım ki hatlar karışıyormuş 3G'de, Bursaaa çık aradan!


- 3G logosunu gördüm, hizmet var diye sevindim o sıra telefonum çaldı, normal arama, açtım ama hat kesildi. Ardından 10 dakika boyunca operatörüme ulaşamadım!


- 3G modem aldım dizüstü bilgisayarımdan internete bağlanmak için ama bana bir tane daha SIM kart lazım ne o öyle SIM kartı tak çıkart, tak çıkart!


İşte dostlar bunun gibi onlarca şikâyet sıralamak mümkün buraya ama buna geçiş süreci olarak bakıp her zaman olduğu gibi beklemek lazım herhalde. 81 ildeyiz, 61 ildeyiz, 1 milyon abonemiz oldu, Türkiye'de toplam 2,5 milyon 3G abonesi var gibi dezenformasyonlara inanmadan. Umarım bir gün biz de sorunsuzca görüntülü konuşabileceğiz, cepten hızlı internetin tadına varabileceğiz.


Bu arada çok eleştirdik ama tarifeleri bu kadar kabul edilebilir seviyede tutan operatörlere teşekkür etmek de boynumuzun borcu.


İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle...


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun