Donanim 15 ŞUBAT 2012 / 18:57

Deloitte, teknolojiyi odağına alan trendlerin haritasını çizdi

Deloitte, teknoloji odaklı eğilimlerin haritasını çizdi

Deloitte, “Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon Öngörüleri 2012” raporuyla, önümüzdeki 12-18 ay içindeki teknoloji trendlerine dair öngörülerini ortaya koydu. Raporun öne çıkan konuları arasında akıllı telefon ve tablet bilgisayar satışlarının artması, yeni sabit disk teknolojileri, internet reklamcılığındaki büyüme eğilimi ve sosyal oyun pazarındaki iş modelleri yer aldı.

Raporla ilgili konuşan Deloitte TMT Araştırma Direktörü Duncan Stewart, 2012 yılında 2011’e nazaran daha küçük büyümeler beklendiğini belirtti. Ayrıca sektör geniş pencereden bakıldığında olumlu yükselişini sürdürse de, gelişmiş pazarlar için oldukça ufak büyümeler beklendiğini söyledi.

Reklam pastasında büyüme yavaşlayacak

Telekomünikasyon alanına bakılınca düşen akıllı telefon fiyatlarının 300 milyon ekstra satış sağlayacağı, 100 dolar ve altındaki cihaz sayısının 500 milyona ulaşacağı öngörülüyor. Raporun çarpıcı noktalarından biri de, 2012 yılında satılması beklenen tabletlerin yüzde 5’inin hali hazırda tablet sahibi kullanıcılar tarafından satın alınacağına dair öngörü.

Şirketlerin marka çalışmalarının büyüme hızını koruyacağını belirten rapora göre, yıllık yüzde 50 yükselme göstermesi beklenen çevrimiçi reklamcılık 20 milyar dolar ile pastadaki yerini alacak. Hedefe yönelik televizyon reklamları ise çok ufak bir dilimi temsil ederek 227 milyar dolarlık pazarda 200 milyon dolar gibi bir rakamla ifade edilecek. Tüm pastanın yüzde 5 büyümesi beklenirken, internet reklamcılığı yüzde 11 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Sosyal oyun pazarında gelir artışının yavaşlaması bekleniyorRaporun 2012 yılı ile ilgili yaptığı öngörülerden bir diğeri ise sosyal oyun pazarı için gelir artışının yavaşlayacağı yönünde. Her ne kadar kazançlar büyümeye devam etse de, kullanıcıların sadece yüzde 1 ila 3’ünün gerçek para kullandığı düşünüldüğünde, sosyal oyun pazarının toplam 63 milyar dolarlık küresel oyun pazarındaki payını arttırması zor görünüyor.

Sabit diskler konusunda ise gelenekselleşmiş sabit disk sürücülerin ortadan kalkması imkansız gibi dursa da, bellek tabanlı sabit disklerin ciddi bir rakip olacağı kesin. SSD adı verilen bu yeni disk teknolojisinin MP3 çalarlar, akıllı telefonlar ve tabletler gibi taşınabilir cihazların yüzde 90’ı tarafından tercih edileceğine dair öngörü, yeni nesil sürücüleri revaçta tutacak unsurlardan bazıları.
YORUMLAR
Teslime A. 23 ŞUBAT 2012 / 14:44 0 0
"BI Intelligence’ın yayınladığı rapora göre ABD’nin sosyal oyun piyasası 2015 yılında 5.5 milyar doları bulacak. Raporda sosyal oyun piyasasında geçen sene 2 milyar dolar olarak tahmin edilen değerinde 2 kat fazla büyüme olacağı söyleniyor. Ayrıca 2010-2015 yılları arasında sosyal oyun bağımlılarının %75 artacağı da belirtilmiş."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun