Donanim 31 MAYIS 2010 / 08:01

Deloitte: "Siber suçlar katlanarak artıyor"

Deloitte TMT Küresel Güvenlik 2010 Araştırması'na göre güveliğe yapılan yatırımlar azalıyor.

Deloitte TMT Küresel Güvenlik 2010 Araştırması'na göre güveliğe yapılan yatırımlar azalıyor.


Deloitte'un Teknoloji, Medya ve Telekomünikasyon (TMT) şirketlerini kapsayan Küresel Güvenlik 2010 Araştırması çarpıcı sonuçlarıyla yayınlandı. Teknoloji, medya ve telekomünikasyon sektörlerine yönelik bilgi ve bilişim güvenliği konusunda ilginç bulgulara erişen rapora göre, son bir yılda bu şirketlerin yüzde 10'u bilişim güvenliği bütçelerinde yüzde 10'dan fazla artışa giderken, yüzde 36'sının güvenlik yatırımı ise bir önceki yıla oranla yüzde 10'un altında kaldı.

Deloitte uzmanları yaşanan son küresel krizin güvenliğe yapılan yatırımların azalmasında etkili olduğu kanısında. Araştırma kapsamında kendilerine soru yönetilen profesyoneller, güvenlik bütçelerinde yapılan kısıtlamaların bilişim güvenliği için ciddi bir engel oluşturduğuna vurgu yaparken, Deloitte uzmanları ise güvenlik yatırımlarındaki artışın ekonomik düzelmeye olan katkısına dikkat çekiyor.

Deloitte Türkiye TMT Endüstri Lideri ve Ortak Oktay Aktolun rapor hakkında şunları söyledi:

"Deloitte'un yaptığı bu araştırma, fikri mülkiyet haklarının korunmasına yönelik çabaların, mutlaka bilişim güvenliği yatırımları ile desteklenmesi gerektiğini gösteriyor. Her geçen gün daha fazla içerik bilgisayar ortamına aktarılırken, siber tehditlerin boyutu da inanılmaz ölçüde büyüyor. Özellikle organize suç örgütlerinin internetteki uzantılarının, çeşitli saldırı teknikleri kullanarak en zorlu bilişim sistemlerinin sınırlarını zorladığını görüyoruz. Bilişim güvenliği yatırımlarını stratejik plana dahil etmek ve desteklemek, kimlik ve erişim yönetimi gibi teknolojileri kullanmak, bu sektörün en değerli varlığı olan dijital içeriğin korunmasında yaşamsal öneme sahip öncelikli adımlar olabilir".

Siber suçlar katlanarak artıyor

Araştırmaya katkıda bulunan kurumların yüzde 37'si, internetten kaynaklanan tehditlerin giderek daha riskli ve karmaşık bir görünüm kazandığına dikkat çekiyor. Profesyonellerin bu yöndeki endişesi, yetersiz bütçelerden sonra bilişim güvenliğini en çok tehdit eden ikinci konu olarak öne çıkıyor.

2010'da en az iki şirketten biri saldırıya uğradı

TMT şirketlerinin dijital içeriği oluşturması ve dağıtmasıyla birlikte korsanlık, sahtekarlık ve telif hakları ihlallerinde de artış yaşandığına dikkat çeken rapor, bu şirketlerin yarısından fazlasının 2010 yılı içinde en az bir kez olmak üzere güvenlik ihlali durumu yaşadığını ortaya koyuyor. TMT şirketlerinin yüzde 26'sı ise düzenli olarak kurum dışından kaynaklanan casus yazılım kodlarının atakları altında çalışıyor.

Bulut kötü kaderi değiştirebilir

TMT şirketlerinin sadece yüzde 30'u kendi iş ortaklarına derin bir güven duymasına karşın Deloitte uzmanları bu tür konuların test edilip doğrulanmasının güçlüğü konusunda uzlaşıyor. Günümüzün popüler trendi Bulut Bilişim, TMT şirketlerinin de ilgi alanı içinde. Ancak Bulut platformlarında üçüncü parti şirketlerle altyapı, uygulama ve veri paylaşımında bulunmadan önce TMT şirketlerinin güvenlilik ve gizlilik gibi sorunları çözmüş olması gerekiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun