Donanim 11 MART 2011 / 16:05

Dell yeniden ikinci!

Satışlarıyla bir dönem Hewlett-Packard ve Acer’ın gerisinde, üçüncü sırada yer alan Dell, en sonunda bu rotayı tersine çevirmeyi ve 2010 yılının son çeyreği itibariyle PC pazarında yeniden ikinci sıraya ulaşmayı başardı.

iSuppli araştırma şirketinin bu konuda yaptığı çalışma, CNET’te yer aldı. Habere göre bu sonuçta ilginç olan unsur; Dell’in bu sonuç için Apple’ın iPad’inden de biraz olsun destek alması.iPad’in tüketici notebook satışlarından aldığı pay, Acer’ın tüketici pazarında zor bir dönem geçirmesine neden oldu. Buna karşılık, iPad’in bireysel pazardaki bu öncülüğü, Dell’e de kurumsal PC pazarında sağlıklı bir ortam bıraktı. Böylece Dell, Acer’ın yaklaşık yüzde 2’lik bir payla önüne geçmeyi başardı. Bu ‘son çeyrek’ verisine ek olarak Dell, Acer’ı tüm yıl satışları için de üçüncü sıraya itmeyi başardı.iPad'in piyasayı vurduğu iddia edilirken toplam PC satışında da artış görülüyorBir bütün olarak bakıldığında iSuppli’ye göre, 2010’un son çeyreği tüm PC satışlarında bir rekoru beraberinde getirdi. Araştırmaya göre, 2009 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 5 oranında artış oldu ve 93 milyon adetten fazla PC sevkiyatı yapıldı. 2010 yılının bütününe bakıldığında ise, küresel PC sevkiyatı 2009 yılındaki 302,4 milyon adetten yüzde 14,2 artarak 345,4 milyon adede yükseldi.Bu arada, PC sektörü analistleri hep Apple’ı ve onun sektörü değiştiren tableti iPad’i, PC üreticilerinin duruşuna zarar verdiği gerekçesiyle suçlardı. Ancak son araştırma gösteriyor ki Dell’in lehine olan tablet satışları Acer’ın aleyhine gerçekleşiyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun