Donanim 11 HAZİRAN 2009 / 07:00

D-SLR Dosyası: Bölüm 4

Dosyamızın dördüncü bölümünde analogdan dijitale objektiflerdeki değişimi irdeliyoruz.

Dosyamızın dördüncü bölümünde analogdan dijitale objektiflerdeki değişimi irdeliyoruz.


D-SLR makineler, analog makinelerde olduğu gibi değiştirilebilir objektifler kullanıyorlar. Peki D-SLR makineler için tasarlanan objektiflerin 35 mm analog objektiflerden ne farkı var?


Sony D-SLR ürün sorumlusu Erdem Selçuk, bu soruyu şöyle cevaplıyor: "Full frame olmayan dijital fotoğraf makineleri için tasarlanan objektiflerde net görüntü dairesi çapı küçüktür. Böylece objektifler daha küçük merceklerle, daha çok ışık geçirebilecek şekilde çok daha uygun bir fiyata üretilebilir ve satılabilir hale geldi. Üstelik çok daha hafif oldukları için taşıma kolaylığı da sağlıyorlar. 35 mm analog objektifler için tasarlanan objektifler D-SLR makinelere takıldığında ise (ki sadece bazı modeller bunu destekler), optik çarpan faktörü devreye girer. 1.5 optik çarpanlı bir makineye 50mm objektif takıldığında 75 mm gibi davranacaktır. Geniş açılı çekimlerde bu dezavantaj uzun odaklı objektifler kullanılarak yapılan çekimlerde avantaja dönüşür."


Zoom İthalat Şirket Ortağı Jirayr Gamsaragan, günümüzde full frame (36 x 24 mm boyutunda büyük sensöre sahip) ve no full frame (APS-C formatında, küçük boyutlu sensöre sahip, örneğin 22.3 x 14.9 mm) D-SLR fotoğraf makineleri için objektiflerin üretildiğini belirtiyor. Gamsaragan, "Bu objektifler üretilirken sensör boyutu önemli bir etken olarak karşımıza çıkar. Ayrıca dijital sensör üzerinde görüntünün oluşmasına etki eden pek çok konu objektif üretimini belirler. Merceklerin yapısı, konumu ve renk sapması, yansıma gibi olumsuzlukları düzeltecek özel kaplamalar D-SLR makineler için üretilen objektiflerin teknik özelliklerindendir" diyor.


Canon Eurasia Ürün İş Geliştirme Müdürü Tunca Rodoplu, "Küçük sensörlü D-SLR fotoğraf makineleri için tasarlanan objektiflerin sensörleri, ışığı daha dik açı ile algılayıcı üzerine düşürür ve yüksek performans sağlar. Bu özellik fotoğraf kalitesini yükseltirken, daha geniş açılı lensler yapmak mümkün olur" diyerek kalite farkına vurgu yapıyor.


Olympus Türkiye Direktörü Ali Demirtel'in konu hakkındaki görüşü de şöyle: "Sunduğumuz four thirds gibi teknolojiler D-SLR objektifler 35 mm objektiflerden 2 kat daha hafif ve 2 kat daha ufak boyutta olmaktadır."

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun