Donanim 09 HAZİRAN 2009 / 06:53

D-SLR Dosyası: Bölüm 2

Bu bölümde D-SLR fotoğraf makinelerinde yükselen trendlere göz atıyoruz.

Bu bölümde D-SLR fotoğraf makinelerinde yükselen trendlere göz atıyoruz.


D-SLR sınıfı makineler analog makinelere kıyasla getirdikleri avantajların yanında, kendileri de teknolojiye bağlı olarak sürekli bir gelişim gösteriyorlar. Peki bu makinelerde farklı olan ne? Teknoloji bu konuda nasıl bir gelişim izliyor, tüketici ne gibi beklentilerle yaklaşıyor?


Sony DSLR ürün sorumlusu Erdem Selçuk, bu konudaki izlenimlerini şöyle aktarıyor: "Canlı önizlemeyle daha geniş ekranlarda önizleme yapmak, hatta önizleme görüntüsünü bilgisayara aktararak kompozisyon ve ışık değerlerini çok daha rahat takip etmek mümkün hale geldi. Hareket edebilen ekranlarla çekim sırasında çok büyük kolaylıklar sağlanabiliyor. Sarsıntıyı engelleyici sistemlerle en az 2 stopluk elde çekim avantajı sağlandı."


Algılayıcı boyutları D-SLR modellerde 24x36 mimimetreye ulaştığından beri net alan derinliği konusunda çok daha güzel fotoğraflar elde edildiğini belirten Selçuk, "Böylece analog makinelerde kullanılan filmlere en yakın net alan derinliği sonuçları elde edildi. DRO (Dinamik Aralık Geliştirme) özelliğiyle kabul edilebilir kontrast aralığı genişletilerek çok daha detaylı fotoğraflar elde edilmeye başlandı. Yüksek ASA(ISO) sonuçları çok iyi seviyelere geldi, artık düşük ışık koşullarında bile rahatça fotoğraf çekilebiliyor" diyor.


Full HD Video Çekimi D-SLR Sınıfına Geldi


Zoom İthalat Şirket Ortağı Jirayr Gamsaragan, D-SLR fotoğraf makinelerinde son dönemde öne çıkan gelişmeleri Full frame sensörlere sahip modellerdeki artış, canlı önizleme yapabilme (Live View), HD HD Video kayıt özelliğinin eklenmesi olarak sıralıyor.


Canon Eurasia Ürün İş Geliştirme Müdürü Tunca Rodoplu da, en son modellerde gelen en çarpıcı özelliğin Full HD video çekimi olarak öne çıktığını söylüyor.


Olympus'un görüşüne göre D-SLR cihazlarda öne çıkan son dönem eğilimleri şunlar: Mekanik sarsıntı önleme teknolojisi, canlı önizleme, sanat filtreleri ve HD çözünürlükte sesli video kaydı.


Yarın: D-SLR Sınıfı Kimlere Hitap Ediyor?

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun