Donanim 08 HAZİRAN 2009 / 08:56

D-SLR Dosyası: Bölüm 1

Fotoğrafı Ciddiye Alanların Tercihi: D-SLR. Dosyamızın birinci bölümünde D-SLR makinelerin gelişimini ve avantajlarını ele alıyoruz.

Fotoğrafı Ciddiye Alanların Tercihi: D-SLR. Dosyamızın birinci bölümünde D-SLR makinelerin gelişimini ve avantajlarını ele alıyoruz.


Dijital fotoğrafçılık günlük hayatımıza yaklaşık on yıl önce girdi. İlk başlarda tüketiciler sabit objektifli, otomatik çekim özellikleri sunan, kolay kullanımlı kompakt dijital fotoğraf makineleriyle bu dünyaya adım attılar. Günümüzde çoğu kullanıcı boyutları gitgide küçülen, fiyatları düşen, teknik özellikleri gelişen kompakt makinelere rağbet ediyor.


Ancak kompakt makineyle fotoğrafçılığı keşfeden ve bu alanda bir adım daha ileri gitmek isteyen bir kesim D-SLR'lara, yani objektifi değişebilen dijital fotoğraf makinelerine yönelmiş durumda.


Kısa bir süre öncesine kadar farklı çekim ihtiyaçları için ayrı objektif gerektirmeleri, özelliklerinin çoğuna manual kontrol ile ulaşılması, büyük boyutları ve yüksek fiyatlarıyla D-SLR'ler bireysel tüketiciler ve hobi fotoğrafçıları için bir hayaldi. Ancak artık objektifler hem küçüldü hem ucuzladı. Kompakt makinelerle haşır neşir olan kullanıcılar manual kontrollere kolayca alışabiliyorlar. Gövde boyutları giderek küçülüyor. Üstelik bazı gövde ve objektif paketleri, yani kitler çok uygun fiyata bulunabiliyor.


Yapılan araştırmalarda tüketicilerin fotoğraf makinesi arayışında D-SLR'lara yöneldiği görülüyor.


Filmin Yerini Dijital Kartlar Alıyor


Sony DSLR ürün sorumlusu Erdem Selçuk, filmin yerini artık dijital algılayıcıların aldığını söylüyor. Böylece birbirini takip eden fotoğraflar farklı ASA(ISO) değerleriyle çekilebiliyor. Selçuk, bu konuyu şöyle detaylandırıyor: "Son dönemlerde üretilen dijital algılayıcıların ASA (ISO) performansları anolag makinelerde kullanılan filmlere göre çok daha iyi. Özellikle de fotoğraflar büyütüldükçe, arada belirginleşen farklar bu düşünceyi haklı çıkarıyor. Analog makinelerde gün ışığı filmlerle çekim yapılıyordu. Bu filmler 5500 kelvinde beyazı beyaz görmeye kalibre edilmişlerdi. Farklı ışık renkleri içinse düzeltme filtreleri kullanılıyordu. Dijital makinelerdeki beyaz denge ayarı bu problemi de ortadan kaldırdı."


Selçuk, kullanılan hafıza kartlarının kapasitelerine bağlı olarak dijital makinelerle çok daha fazla fotoğraf çekilebildiğine söylüyor. Ayrıca dijital makinelerindeki ön izleme ekranlarının fotoğrafı çekim sonrasında anında görme ve hataları anında düzeltme şansı tanıdığını berlirtiyor.


Çektiğiniz Kareyi Anında Görebiliyorsunuz


Zoom İthalat Şirket Ortağı Jirayr Gamsaragan, Dijital SLR fotoğraf makinelerinin analog modellere göre temel avantajlarını şöyle sıralıyor: "Kullanım kolaylığı, film ve banyo masrafı olmaması, çekilen fotoğrafın hemen izlenip gerekiyorsa müdahele yapılabilmesi ve kolayca bilgisayar ortamına aktarılıp işlenebilmesi."


Canon Eurasia Ürün İş Geliştirme Müdürü Tunca Rodoplu'ya göre Dijital SLR makinelerini analog modellerden ayıran en temel farkın filme ihtiyacı ortadan kaldırması.


Olympus yetkilileri de D-SLR makinelerde dijital ortama kayıt yanında otomatik odaklama, fotoğraf çekimi öncesinde ön izleme yapabilme ve fotoğrafı çektikten sonra düzenleme gibi niteliklerin öne çıktığını söylüyor.


Yarın: D-SLR Fotoğraf Makinelerinde Yükselen Trendler

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun