Donanim 28 NİSAN 2009 / 12:27

D-SLR’larda Full HD video kayıt çağı

Canon’un yeni modelleri EOS 5D Mk II ve EOS 500D Full HD video kayıt yetenekleri ile bir adım öne çıkıyorlar.

Canon’un yeni modelleri EOS 5D Mk II ve EOS 500D Full HD video kayıt yetenekleri ile bir adım öne çıkıyorlar.


Objektifi değiştirilebilir (SLR) fotoğraf makinelerinde 50. yılını kutlayan Canon İstanbul'da Yapı Endüstri Merkezi'nde düzenlenen bir toplantı ile yeni EOS 5D Mark II ve EOS 500D modellerini tanıttı. Canon Eurasia ve markanın Türkiye temsilcisi Erkayalar fotoğrafçılık tarafından gerçekleştirilen tanıtımda ayrıca profesyonel Canon kullanıcılarını bir araya getiren Canon ProClub'ın yeni avantajlarından da söz edildi.


Yüksek ISO, düşük grenCanon'un 21.1 milyon piksel çözünürlüklü yeni D-SLR'ı EOS 5D Mark II'deki yeniliklerin başında ‘Dinamik aralık'ı geliştiren 4. nesil "Full Frame" CMOS sensör geliyor. EOS 5D Mark II'de yeni DIGIC 4 işlemciye yer verilmiş.


Canon aynı segmentteki modellerde genelde 100 - 6400 değerlerindeki ışık hassasiyeti aralığını EOS 5D Mark II'de 50'den başlatıp 12.800 ila 25.600'e değerlerine kadar geliştirmiş. Bu değer pazardaki en geniş aralık olarak göze çarpıyor. Canon makinenin ISO değerleri ne kadar yüksek olursa olsun fotoğrafta düşük gren oranı elde edildiğini öne sürüyor. Canon EOS 5D Mark II'nin ilgi çekici özelliklerinden biri de Full HD (1920x1080p, 30 kare/saniye) video kayıt özelliği sunması. Tüketici araştırmalarına dayanarak kullanım kolaylığının ön plana alındığı EOS 5D Mark II'de 920.000 piksellik LCD ekran, ortam ışığı düzeltici ve yaratıcı mod gibi yenilikler de yer alıyor.


D-SLR'a giriş kolaylaşıyor15.1 milyon piksellik CMOS sensör ile donatılan giriş seviyesi D-SLR Canon EOS 500D de ISO gelişiminden nasibini almış ve 3200'e varan, 12.800'e genişletilebilen ISO değerine sahip. DIGIC 4 işlemci kullanan EOS 500D 14-bit işletim özelliği sayesinde renk derinliği sağlıyor. EOS 500D Full HD (1920x1080p) video kayıt yeteneğinin yanı sıra 720p ve VGA çözünürlükte de kayıt yapabiliyor. Canon'un yeni modellerinin menü dilleri arasında Türkçe seçeneği de yer alıyor.


Canon ProClub yenilendi


Tanıtım toplantısında ayrıca yenilenen Canon ProClub hakkında da bilgi verildi. 2007 yılında Türkiye'de de faaliyete başlayan kulübün şu anda 75 üyesi bulunuyor. Video ve fotoğraf profesyonellerine ayrıcalıklar sunmak üzere oluşturulan kulübün, Canon'un İstanbul'da Eurasia ofisini faaliyete geçirmesiyle ülkemizde daha da etkin olacağı bilgisi verildi.


Canon ProClub şimdiye kadar Kapadokya'da foto safari ve EOS 40D modelinin Türkiye tanıtımı, İstanbul'daki Formula 1 yarışlarında basın mensupları için teknik servis hizmeti gibi etkinliklere imza attı. Ayrıca bu yıl 20 Mayıs tarihinde İstanbul Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanacak UEFA Kupası Finali'nde de basın mensupları için bir teknik servis standı hazır bulunacak.


Canon ProClub üyeliği için fotoğrafçıların en az bir Canon D-SLR gövdeye ve üç Canon objektife, video profesyonellerinin de bir Canon XL veya XH kameraya sahip olması koşulu aranıyor. Üyelik kartı 15 gün içinde teslim ediliyor.


Canon ProClub üyeliği cretsiz bakım, teknik serviste parça sıkıntısı yaşanması halinde ödünç ekipman desteği, teknik serviste öncelik hakkı, yıllık bakımlarda indirim gibi avantajlar sunuyor. Kulüp üyeleri ayrıca atölye, forum ve tanıtım seminerlerine de katılma imkânı bulacaklar. Canon ProClub için ayrıca sanal ortamda da yenilikler planlanıyor. www.erkayalar.com.tr/proclub adresinden ulaşılabilen web sitesinde üyeler kişisel sayfalarını oluşturabilecek, portfolyolarını sergileyebilecek, Forum bölümünde diğer kullanıcılar ile bilgi alışverişinde bulunabilecek.


www.canon.com.tr


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun