Donanım 18 OCAK 2016 / 14:03

Cooler Master gözlemlenebilir güç kaynağı üzerine çalışıyor

Bilgisayar parçalarının ne kadar güç çektiğini artık daha net görebileceğiz.

Masaüstü bilgisayarlar için güç, soğutma sistemlerinin yanı sıra kasa üretimi de yapan Cooler Master, donanım sevdalılarının dikkatini çeken ürünlerle karşımıza çıkıyor. En son Cosmos II kasasıyla donanımcıların rüyalarını süsleyen Cooler Master, şimdi işin daha teknik tarafıyla ilgilenenler için ekstra özelliklere sahip güç kaynağını hazırlıyor.

Şirketin Masterwatt adını verdiği güç kaynağı serisi, içerisinde barındırdığı ARM tabanlı mikro kontrolcü ile güç kaynağının her bir çıkışından ne kadar volt, watt ve amper çekildiğiyle ilgili bilgi veriyor. İçerisinde Bluetooth bağlantı modülü bulunan güç kaynağı, USB'ye takılan özel Bluetooth alıcısıyla beraber çalışan bir yazılımla beraber kullanılıyor. Ayrıca ürünün %94 gibi uçuk bir verimliliğe de sahip olduğu belirtiliyor.

Ürünün prototipini bu sene CES'te sergileyen Cooler Master, Masterwatt'ın yüzde 90 oranda hazır olduğunu belirtiyor. İşin donanım kısmını tamamlayan şirket, yazılım tarafındaki düzenlemelerini sürdürüyor. Yazılım tarafında günlük, haftalık ve aylık grafikler tutacak olan Masterwatt'ın 1200 ve 1500 watt'lık modellerinin piyasaya sürüleceği belirtiliyor. 500 dolardan başlayan fiyat etiketleriyle çıkacak olan güç kaynağının üst uç seviyeye hitap ettiğini söylememiz mümkün. Evet, biraz pahalı da.