Donanim 13 NİSAN 2011 / 09:02

Cisco Flip kameranın üretimini durduruyor

Cisco yaptığı açıklamayla Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en popüler video kameralardan biri olan Flip’in üretimini durduracağını açıkladı. Milyonlarca kullanıcı ve teknoloji piyasası şokta.

[caption id="attachment_23315" align="alignnone" width="455" caption="Flip kullanıcılarından biri de Paris Hilton"][/caption]

Aslında Cisco hiçbir zaman Flip’i ana işlerinden biri olarak görmedi. Ancak Flip Video özellikle basit kullanımıyla kullanıcıların favorisi olmayı başarmıştı. Rakiplerine göre uygun maliyeti, cepte taşınabilmesi ve rahat kullanımının yanı sıra kayıttan düzenlemeye ve internette paylaşmaya kadar birçok özelliği sunuyordu.

Bahsettiğimiz özellikleri diğer markalar da yapmaya çalışsa da Flip’in başarısına ulaşamadı.

Kullanıcılar alınan kararın ardından önemli bir şok yaşıyor. Associated Press’e konuşan 3 yıllık Flip kullanıcısı Courtney Sandora, alınan kararı anlayamadığını kamerasıyla bugüne kadar hiçbir sorun yaşamadan rahatça kullanabildiğini belirtiyor.Uzmanlara göre Cisco kendi vizyonu doğrultusunda Flip’i ağlarla örülü bir dünyaya kazandırmak için birçok fırsata sahipti. Örneğin video kameralarda bugüne kadar WiFi kullanılmadı. Video konferans, güvenlik uygulamaları gibi birçok özellikle müşterilerinin video deneyimine önem veren şirketin neden böyle bir karar aldığı bilinmiyor.

[caption id="attachment_23316" align="alignleft" width="225" caption="Jessica Alba da bir diğer Flip kullanıcısı"][/caption]

Cisco’nun açıklamasına dönecek olursak Flip Video’nun neden satılmaya devam etmesi yerine kapatıldığından söz etmediğini görüyoruz. Bir hafta önce Cisco CEO’su John Chambers şirketin yayılma konusunda oldukça zayıf olduğunu çalışanların daha cesur adımlar atması gerektiğini belirtmişti.

Bu hamleyle Cisco’da 550 kişinin işine son verilmesi bekleniyor. Bu rakam73 bin çalışanı bulunan şirketin iş gücünün yüzde 1’inin de altında kalıyor.

Cepte taşınan kameralar sınıfında Kodak ve Samsung’un bu kararın ardından önünün açıldığını söylemek gerekiyor. Özellikle Kodak’ın Pazar payını oldukça büyütmesi bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun