Donanim 16 ŞUBAT 2012 / 17:39

Çin’de iPad satışına durdurma kararı

Çin’de iPad satışı durduruluyor

Çinli yetkililer, giderek daha fazla Çinli perakendeciye, bu hafta raflarından iPad tabletlerini kaldırmaları talimatı verdi. Bir Çinli teknoloji şirketi ve Apple arasında yaşanan ticari marka odaklı yasal mücadelenin etkileri sürüyor.Apple'ın dünya çapında başarı sağladığı tableti iPad'in isim hakkını Çin'de elinde bulunduran Proview Technology, yetkililerden 30’dan fazla şehirde satışları durdurmasını istemişti.  Salı günü, Proview Technology avukatları, şirketin Çin’den iPad ihracatını yasaklamanın yollarını bulmaya çalışacağını bildirmiş, bazı Çin şehirlerindeki yetkililer de perakende noktalarına iPad satışını durdurma talimatı vermişti.

Reuters’in haberine göre, Shanghai’nin Xujiahue bölgesindeki iki büyük alışveriş merkezi iPad siparişi vermeyi durdurdu. Xuzhou’nun Jiangsu bölgesi ve Qingdao’da Shandong bölgesi gibi noktalarda da perakendecilere mağaza raflarından iPad’leri kaldırmaları talimatı verildi.

Yetkililerin Beijing yakınlarındaki bir başka şehir olan Shijazhuang’daki perakendecilere iPad satmayı durdurmalarını istemesinin ardından, diğer şehirlerden de bu yönde haberler böylece gelmeye başladı.

Çin’deki Amazon da online iPad satışlarını durdurduğunu bildirdi. Ama bir şirket yetkilisi, buna gerekçe olarak stok sıkıntısını göstererek, yaşanan durumun ticari marka ile ilgili yasal süreçle bağlantısı olmadığını bildirdi.