Donanim 01 ARALIK 2008 / 11:00

Çinliler yolları soruyor, İtalyanlar mobil navigasyon cihazıyla buluyor

Nokia, dünya genelinde insanların gerektiğinde nasıl yol bulduklarını inceleyen bir araştırma yaptı. İşte sonuçlar...

Nokia, dünya genelinde insanların gerektiğinde nasıl yol bulduklarını inceleyen bir araştırma yaptı. İşte sonuçlar...


1-23 Ekim 2008 tarihleri arasında ICM tarafından 13 ülkede 12.500 katılımcıyla gerçekleştirilen araştırmaya İngiltere, Fransa, İspanya, Almanya, İtalya, Avustralya, Brezilya, Çin, BAE, Rusya, Singapur, Hindistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti katıldı. İnsanlara yön bulma duyuları ve navigasyon alışkanlıklarıyla ilgili sorular soruldu.


 


Nokia tarafından yaptırılan bu araştırmada, Londra’da (yaklaşık 10–12 milyon nüfus) dolaşan insanların, bu kentin iki katı büyüklüğündeki Bangkok ve Pekin gibi kentlerde dolaşanlardan daha fazla kaybolduğu saptandı. Gezegende en çok kaybolunan diğer kentleri ise sırasıyla Paris (yüzde dokuz), Bangkok (yüzde beş), Hong Kong (yüzde beş) ve Pekin (yüzde dört) izliyor.


 


Her beş kişiden biri yön bulma duyusunun genetik olduğuna ve yön bulmakta zorlanmanın doğuştan gelen bir özellikle olduğuna inanıyor. Bununla birlikte yön bulma yeteneğinin ender bir yetenek olduğu ve çevrimiçi haritalar ve mobil navigasyondaki gelişmelere rağmen araştırmaya katılanların neredeyse hepsi (yüzde 93) hala sık sık kaybolduğunu belirtiyor. Kaybolanların yitirdiği zaman ise ortalama 13 dakika olarak saptanıyor.


 


İnsanların yüzde 30’u kaybolduğu için, o sırada kavga eden ya da bağırarak yol tarif eden eşini suçluyor. Her dört kişiden biri çevrimiçi haritalar veya GPS olmazsa yolunu asla bulamayacağına inanıyor. Her on İspanyoldan biri yön bulma duyusunun, iyi şarapta da olduğu gibi yaşla birlikte olgunlaştığını düşünüyor. En çok Hintli erkeklerin, çocuklarının doğumuna yetişemediği ortaya çıkıyor. İtalyanların yaklaşık dörtte biri yollarını mobil navigasyon cihazları kullanarak buluyor. Çinlilerin yarısı, yol tarifini diğer kişilere sorarak almaya yöneliyor. Asyalıların yolda kaybolmalarına getirdiği en popüler mazeret kötü hava koşulları. Ruslar yol tarifi konusuna farklı bir motivasyonla yaklaşıyor; on kişiden biri yol sormayı flört fırsatı olarak kullanıyor.


 


Yön bulma duyusunun en yüksek olduğu ülke ise Almanya. Almanya’da halkın üçte biri hiçbir zaman kaybolmadıklarını ifade ediyorlar. Elbette, buna paralel olarak Almanya, uydu navigasyon sistemlerini de en çok kullanan ülke olarak ortaya çıkıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun