Donanim 01 TEMMUZ 2010 / 11:47

Çin zorluyor, Google yeni yollar deniyor

Arama motorunu Hong Kong'a yönlendirdiği için bir uyarı daha alan Google pes etmiyor.

Arama motorunu Hong Kong'a yönlendirdiği için bir uyarı daha alan Google pes etmiyor.


Arama motorlarının güvenilirliği ve ülkelere göre şekil değiştirmesi konusu sıkça gündeme geliyor. İnternet, küreselleşme derken oluşan "yeni dünya düzeni" içinde arama motorlarının yeri sorgulanıyor. Ülkelerin Google'dan istekleri bitmiyor.

Çin de Google'ı kendi istediği gibi şekillendirmeye çalışıyor. Bu duruma uzun süre direnen Google bazı imtiyazlar vermek zorunda kalmıştı. Önce aramalardaki sonuçlar sansürlendi. Ardından Google sansüre karşı çözümler geliştirmeye çalıştı. Son olarak Google.cn'yi Hong Kong'taki sansürsüz siteye doğrudan yönlendiren Google'a Çin bir uyarı daha yaptı.

Çin'deki sansürlü arama sonuçlarından rahatsız olan Google'ın Hong Kong çözümüne Çin'in uyarısı sert oldu. Bunun üzerine Google arama motorunu eski haline getirdi. Ancak bu sefer de ana sayfasına sansürsüz olan Google Hong Kong'a ulaşmak için bağlantı koydu.

Google'ın bu hamlesine Çin'in henüz bir cevabı olmadı. Ancak büyük ihtimalle yakın zamanda bir tepki daha gelecektir diye bekliyoruz. Gelişmeler yine BTnet.com.tr'de olacak.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun