Donanim 01 TEMMUZ 2010 / 11:47

Çin zorluyor, Google yeni yollar deniyor

Arama motorunu Hong Kong'a yönlendirdiği için bir uyarı daha alan Google pes etmiyor.

Arama motorunu Hong Kong'a yönlendirdiği için bir uyarı daha alan Google pes etmiyor.


Arama motorlarının güvenilirliği ve ülkelere göre şekil değiştirmesi konusu sıkça gündeme geliyor. İnternet, küreselleşme derken oluşan "yeni dünya düzeni" içinde arama motorlarının yeri sorgulanıyor. Ülkelerin Google'dan istekleri bitmiyor.

Çin de Google'ı kendi istediği gibi şekillendirmeye çalışıyor. Bu duruma uzun süre direnen Google bazı imtiyazlar vermek zorunda kalmıştı. Önce aramalardaki sonuçlar sansürlendi. Ardından Google sansüre karşı çözümler geliştirmeye çalıştı. Son olarak Google.cn'yi Hong Kong'taki sansürsüz siteye doğrudan yönlendiren Google'a Çin bir uyarı daha yaptı.

Çin'deki sansürlü arama sonuçlarından rahatsız olan Google'ın Hong Kong çözümüne Çin'in uyarısı sert oldu. Bunun üzerine Google arama motorunu eski haline getirdi. Ancak bu sefer de ana sayfasına sansürsüz olan Google Hong Kong'a ulaşmak için bağlantı koydu.

Google'ın bu hamlesine Çin'in henüz bir cevabı olmadı. Ancak büyük ihtimalle yakın zamanda bir tepki daha gelecektir diye bekliyoruz. Gelişmeler yine BTnet.com.tr'de olacak.