Donanim 02 OCAK 2012 / 16:08

Çin TV’de 3’üncü boyuta geçiyor

Çin TV’de 3’üncü boyuta geçiyor

Çin, ilk üç boyutlu televizyon kanalını (3D TV) deneme amaçlı olarak hayata geçirdi.China Central Television (CCTV) ve beş yerel istasyon tarafından işletilen kanalın hedefi, yaklaşan Çin Yeni Yılı’nda resmi olarak hayata geçmek. 3D TV seti ve HD dijital TV cihazları olanlar bu yeni hizmeti izleyebilecek. Bu arada, Japonya, Güney Kore ve Hindistan da halihazırda benzer servisleri hayata geçirdi.

Kanal, her gün 4,5 saat 3D program yayını yapacak ve bu yayınlar iki kez tekrarlanacak. Yetkililere göre, 3D deneme kanalının hayata geçmesi Çin televizyonunun gelişimi adına çok önemli bir adım. Bu yeni servisin sektör için de büyük gelir kapısı olması da bekleniyor. Tabi eğer Çin’in sayısı 500 milyona varan TV setleri 3D olanlarla yenilenirse…

Bu 3D TV yayınına halkın tepkileri ise biraz karışık. Çin’in Twitter’ı olan Sina Weibo kullanıcılarının bazıları bu yeni servisi heyecanla beklediğini belirtirken, bazıları ise şüpheci bir yaklaşım sergiliyor. Bu şüpheci kesim, özel gözlük kullanmayı gerektirmeyen yeni 3D TV setleri gelene kadar bekleme taraftarı.