Donanim 04 AĞUSTOS 2010 / 06:12

Çin Google sayfasını yasakladı

Forumlarda konuşulanlar Çin Hükümetini rahatsız etmişe benziyor.

Forumlarda konuşulanlar Çin Hükümetini rahatsız etmişe benziyor.


Çinli kullanıcılar bu sabah uyandıklarında Google Hong Kong'un soru cevap uygulaması bulunan sayfasına ulaşamadıklarını gördü.

Çin hükümeti, Çince konuşan internet kullanıcılarının www.google.com.hk/wenda adresindeki forumda yer alan konuşmalarından rahatsız olmuşa benziyor. Forumlarda Tiananmen Meydanında 4 Haziran 1989'da gerçekleşen olayların konuşulması yüzünden sayfanın yasaklandığı bildiriliyor.

Sayfada yer alan sorulardan birinde "tekrar Tiananmen gibi bir başkaldırı ne zaman gerçekleşecek?" deniliyor. Cevap olarak da "Komünist Parti yıkıldığında" cümlesi yer alıyor.

Google yetkilileri teknik olarak bir sorun bulunmadığını, ulaşım engelinin tamamen Çin hükümeti tarafından gerçekleştiğini bildirdi. Şu ana kadar Çin'in internet düzenleyicisine yapılan başvurular cevapsız kaldı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun