Donanim 16 ŞUBAT 2012 / 17:39

Çin’de iPad satışına durdurma kararı

Çin’de iPad satışı durduruluyor

Çinli yetkililer, giderek daha fazla Çinli perakendeciye, bu hafta raflarından iPad tabletlerini kaldırmaları talimatı verdi. Bir Çinli teknoloji şirketi ve Apple arasında yaşanan ticari marka odaklı yasal mücadelenin etkileri sürüyor.Apple'ın dünya çapında başarı sağladığı tableti iPad'in isim hakkını Çin'de elinde bulunduran Proview Technology, yetkililerden 30’dan fazla şehirde satışları durdurmasını istemişti.  Salı günü, Proview Technology avukatları, şirketin Çin’den iPad ihracatını yasaklamanın yollarını bulmaya çalışacağını bildirmiş, bazı Çin şehirlerindeki yetkililer de perakende noktalarına iPad satışını durdurma talimatı vermişti.

Reuters’in haberine göre, Shanghai’nin Xujiahue bölgesindeki iki büyük alışveriş merkezi iPad siparişi vermeyi durdurdu. Xuzhou’nun Jiangsu bölgesi ve Qingdao’da Shandong bölgesi gibi noktalarda da perakendecilere mağaza raflarından iPad’leri kaldırmaları talimatı verildi.

Yetkililerin Beijing yakınlarındaki bir başka şehir olan Shijazhuang’daki perakendecilere iPad satmayı durdurmalarını istemesinin ardından, diğer şehirlerden de bu yönde haberler böylece gelmeye başladı.

Çin’deki Amazon da online iPad satışlarını durdurduğunu bildirdi. Ama bir şirket yetkilisi, buna gerekçe olarak stok sıkıntısını göstererek, yaşanan durumun ticari marka ile ilgili yasal süreçle bağlantısı olmadığını bildirdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun