Donanim 08 MART 2012 / 12:35

Cibinlikli bilgisayar CeBIT’te tanıtıldı

Bu bilgisayar kasası ne kulaklarınızı gürültüden ne de bilgisayarınızı tozdan koruyor…Fuarın ilginç ürünlerini fotoğraflarken gözümüze takılan stantlarından biri de fuarın ‘Çin mahallesi’ndeki bir bilgisayar kasası üreticisi oldu. Boyees adlı üreticinin kasaları portatif portmantoları andırıyor. Üretici, tamamen metalden incecik bir tülden oluşan kasa doğal hava akımını kullandığından fazladan bir soğutmaya gerek kalmayacağı iddiasında. Yani sistemi fansız (pasif soğutma) ile oluşturuyorsunuz.

Uzay kasa olarak adlandırdığımız kurulum modelinde bile fanlara ihtiyaç duyduğumuz gerçeğini hatırlattığımız Philip Tai adlı yetkili, hemen bir kasayı açarak savunmaya geçiyor. Düşük voltajla çalışan işlemciye sahip tümleşik bir anakarttan ibaret bilgisayarın pasif olarak soğutulduğunu gösteriyor. Core ailesinden orta seviye bir işlemciyle bunu yapmanız mümkün değil elbet.Ne sese, ne de toza çözüm

Kasanın bir diğer gürültü sorunuysa sabit diskten kaynaklanıyor. Düşük güçte bir sistem üzerine fan takmayarak azalttığınız gürültüden sabit disk tarafında kaçamıyorsunuz. Her tarafı dekolte olan kasadan gelen tek ses olsa bile sabit diskin sesi fuar ortamında bile duyuluyor.

Ayrıca kasada güçlü bir hava akımının oluşmaması tozlanmasına karşı önlem oluşturmuyor. Çünkü en fazla birkaç gündür fuar alanında bekleyen kasanın içi şimdiden toz dolu. Bir yıl içinde en az birkaç kere bakım yapılması şart.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun