Donanim 30 EKİM 2008 / 14:04

Cep telefonlarının öncüsü Amos E. Joel Jr. vefat etti

Joel’ın geliştirdiği telekomünikasyon bağlantı servisleri bugünkü cep telefonlarının temelini oluşturuyor.

Joel’ın geliştirdiği telekomünikasyon bağlantı servisleri bugünkü cep telefonlarının temelini oluşturuyor.


Ünlü Amerikalı elektrik mühendisi Amos E. Joel Jr. New Jersey Maplewood’daki evinde, 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. 70’den fazla patenti olan Joel en çok No. 3,663,762 patenti ile tanınıyordu. 1972 çıkışlı bu patent, cep telefonu kullancılarının bir bölgeden başka bir bölgeye geçerken kesintisiz görüşme yapmasını sağlıyor. Joel’ın Bell Laboratuvarları’ndan şefi Frank Vigilante “Joel’ın buluşu olmasaydı, cep telefonları ile sokaklarda dolaşan bu insanlar da olamazdı. Bu işin gelişmesini ve başlı başına bir sektör haline gelmesini sağlayan veren kişi odur ” dedi.


Joel 43 yıl boyunca Bell Labs’de çalıştı ve 1983 yılında emekli oldu. İkinci Dünya Savaşı boyunca ilk sayısal bilgisayarlar için devreler tasarladı, askeri ve sivil alanda kullanılan şifreleme makinelerinin tasarımında büyük rol oynadı. Savaş sonrasında, bağlantı sistemleri ve devre tasarımı konulu dersler vermeye başlayan Joel ilk otomatik telefon faturalama cihazını icat etti. Joel, 1981’de Franklin Enstitüsü’nün Ballantine Madalyası’nı ve 1989’da İleri Teknoloji Kyoto Ödülünü kazandı.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun