Donanim 03 MART 2012 / 20:42

Canon ‘Mark’ efsanesini pekiştirdi

Mark III fotoğrafçıları bir kez daha mest ediyor

Bir fotoğraf makinesini anlatmak için adında ‘Mark’ geçmesi yeterli. Efsanevi seri yenilendi, tüm dikkatler yine Canon’un üzerine çevrildi.İlk kez 2007 yılında anons edilen Canon EOS 1D Mark II modeliyle ses getiren seri, uzun süredir raflarda olan 5D sürümünü Mark III adıyla yeniledi. 22,3 megapiksellik full-frame canavar, 61 noktaya odaklanabilen otomatik odaklama sistemi ve saniyede 6 kare fotoğrafı belleğine yollayan bir yapıya kavuştu. Tabii böyle bir makinenin 1080P çözünürlüğünde video kaydedebildiği bilgisinivermeye gerek duymuyoruz.

Canon EOS 5D Mark III’da belirgin değişiklikler kaydediliyor.Daha yüksek çözünürlük ve daha yüksek çekim hızı özelliklerini DIGIC 5+ işlemcisine borçlu olan makine, Mark II’de bulunan DIGIC 4 işlemcinin kabiliyetlerini yükseltiyor. Görüntüyü daha detaylı bir şekilde sayısal ortama aktaran full-frame algılayıcının mahareti özellikle ışığı az ortamlarda yüksek performans vaat ediyor.

ISO hassasiyeti (ASA) 100 ile 25.600 arasında değişen makine bu rakamı zorlu koşullarda 102.400’e kadar çıkarıyor. Buna rağmen fotoğrafta ‘gren’ oluşumunun büyük ölçüde önüne geçen makine ışığı çok daha verimli kullanarak en iyi kareleri yakalamanıza yardımcı oluyor.

Tam şarjla 16 bin kare fotoğraf

Mark III’ün sıradışı fotoğrafçılara göre olduğunu söylemek için sadece fiyatına bakmak yetmiyor. 8 kanal bellek erişimi sayesinde saniyede 6 kare fotoğrafı (RAW modunda 18) arşivinize ekleyen kamera herhangi ek bir pile gerek kalmadan 16 bin kare çekime ulaşıyor.

Bunu yaparken yine geliştirilmiş netleme özellikleri devreye girerek en zor koşulları bir anda doğum günü partisine çeviriyor. Yani çekmeye çalıştığınız objenin hiç beklemediğiniz bir anda hareket etmesi sizin için dert değil. Uygun moddaysanız sistem odaklamayı anında sağlıyor ve berrak fotoğrafınızı gururla saklıyorsunuz.

Düğün fotoğrafçısına büyük darbe

Özel mekânlarda düzenlenen düğünler ve doğum günü etkinliklerinde son derece işe yarayabilecek bir mod da bu makineyle beraber gelen özelliklerden biri. Sessiz çekim modu, deklanşör ve netleme motoru sesini en aza indirerek fark edilmeden fotoğraf çekebilmenizi sağlıyor. Dolayısıyla fotoğraf çekmenizi engelleyecek insanların sizden haberi olmuyor.

Creative Photo tuşu, makinesinden daha farklı sonuçlar bekleyen çılgın fotoğrafçıların emrine amade. Bu tuşa dokunduktan sonra EOS 5D Mark III sizin için bir fotoğraf stüdyosuna dönüşüyor ve HDR çekim modu da dahil olmak üzere birçok fotoğraf stil şablonunu deklanşörün altına seriveriyor.

Mart ayı sonunda satışa sunulması beklenen makinenin 3.499 dolar fiyat etiketine (yurtdışı fiyatı) sahip olması bekleniyor.

Öne çıkan teknik özellikler

- 22.3 megapiksel full-frame algılayıcı
- 61 noktadan otomatik netleme
- 6 FPS sürekli çekim
- Native ISO 100-25,600 hassasiyet
- Full HD video çekimi
- 14-bit DIGIC 5+ işlemci
- 8.11cm (3.2-inch) 1,040,000-dot screen
- HDR modu
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun