Donanim 11 EKİM 2008 / 11:45

Bu numaranın numarası çok

11 rakamlı bu numara en zor anlarda yardımcınız olacak.

11 rakamlı bu numara en zor anlarda yardımcınız olacak.

Tüm vatandaşlık hizmetlerine tek bir numara üzerinden ulaşmanızı sağlayan TC Kimlik Numarası uygulamasını kişisel mahremiyet yönünden zaman zaman sorguladığımız oldu. Şimdi işe bir de diğer yönden bakalım, yani herşey tek numara üzerinde birleşiyor ama bunun bize faydası ne? Geçtiğimiz gün, bu uygulamanın bazı süreçleri ne kadar kolaylaştırdığını yaşadığımız talihsiz bir olay neticesinde bizzat görme şansımız oldu.


Gecenin bir vakti, ciddi bir sağlık problemi nedeniyle hastamızı apar topar Devlet Hastanesi aciline götürürken ne SSK numarasını, ne sağlık karnesini sorgulamak aklımıza gelmemişti. Açıkçası o andaki ruh halinde bu tarz detayları düşünecek durumumuz da yoktu. Düşündüğümüz tek şey, hastamızı bir an önce doktorun ellerine emanet edebilmekti. Tabii prosedür gereği hastanın tedavisi yapılırken bankodan kayıt işlemlerini de yapılması gerekiyordu. Elimizde halihazırda mevcut tek bilgi olan TC kimlik numarasını görevliye verdik. Aradan 1 dakika bile geçmeden hasta bilgileri sisteme girilmiş, hasta için barkodlar üretilmiş ve giriş için gerekli etiketler evraklara iliştirilmek üzere verilmişti.


Sistemin güvenliğini bir kenrara koyacak olursanız, TC Kimlik Numarasının kapıları bu kadar kolay açması ve vatandaşın işini böylesine kolaylaştırması gerçekten takdiri hakediyor. Ah bir de devlet büyüklerimiz, arada bir bunların 8,5 milyon tanesini bir PDF dosyasına basarak dağıtmak gibi “küçük” hatalara düşmeseler...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun