Donanim 23 AĞUSTOS 2010 / 07:58

Bu fotoğraf nasıl oluştu?

Fotoğrafta bir gerçek bir de yansıması bulunan çocuğun gözleri birinde açık diğerinde kapalı.

Fotoğrafta bir gerçek bir de yansıması bulunan çocuğun gözleri birinde açık diğerinde kapalı.


Luke Mandle isimli kişi 4 yaşındaki oğlunun mutfakta yemek yaparken fotoğrafını çekti. Ancak çekilen fotoğrafın baskısı alındığında Mandle ilginç bir şey fark etti. Çekilen fotoğrafta sol taraftaki gerçek çocuğun gözleri tamamen kapalıyken, televizyon ekranından yansıyan görüntüdeki çoğun gözleri açıktı.

Fotoğrafın nasıl oluştuğunu anlamak gerçekten güç. Luke Mandle da anlam veremediği fotoğrafı BoingBoing isimli siteye göndererek bir açıklama umduğunu belirtti.

Siteye gelen yorumlarda fotoğraf makinesinin objektifindeki açılıp kapanma hareketi sırasında böyle bir görüntünün ortaya çıkabileceği belirtiliyor. Yani fotoğrafın sol tarafıyla sağ tarafı arasında çok kısa da olsa bir zaman farkı bulunuyor. Bu sebepten 4 yaşındaki çocuğun gerçekte gözleri kapalı, ekranda ise gözleri açık görünüyor. Ancak bu bahsettiklerimiz sadece yorumlardan ibaret. Tam olarak nasıl böyle bir görüntü elde edildiği bilinmiyor.

Bu arada siteye gelen bazı yorumlarda çocuğun farklı bir gezegenden geldiği ya da "şeytan" olduğu gibi yorumlar da yer alıyor. Peki, gerçekten bu fotoğraf nasıl oluşmuş olabilir?