Donanim 18 ŞUBAT 2009 / 08:40

BT Güvenliğinde Türkiye buluşması

IDC BT Güvenlik Seminer Serisi 2009, güvenlik sektörünü biraraya getirdi.

IDC BT Güvenlik Seminer Serisi 2009, güvenlik sektörünü biraraya getirdi.


IDC Orta Doğu, Afrika ve Türkiye etkinliklerinden biri olan BT Güvenlik Seminer Serisi 2009 bu yıl “Yeni Ekonomik Çağda Gerçek ve Algıyı Dengelemek” teması ile gerçekleşti. 17 Şubat 2009’da Istanbul The Bosphorus Swissotel’de başlayan konferansın bundan sonraki durakları ise  sırası ile Ankara, Kazablanka, Lagos, Nairobi, Johannesburg, Dubai ve Riyad olacak.Orta Doğu, Afrika ve Türkiye gibi gelişen ekonomiler son bir kaç yıldır BT güvenlik teknolojilerinin  hızlı adaptasyonuna  şahit oluyor. Sadece bu bölgede BT güvenlik yazılımları için yapılan harcamaları 2007 yılında 335 milyon Dolara ulaşmış durumda. Uzmanlar  önümüzdeki 5 yıl içinde  bu rakamın yıllık yüzde 14 oranında artış göstermesini bekliyor. IDC’nin düzenlediği ve  sektör temsilcilerinin yoğun katılımı ile gerçekleşen BT Güvenlik Seminer Serisi 2009’da, bu gelişmeler ışığında geleceğin BT güvenliğini şekillendirmesi beklenen,  büyüme, gidilecek yön, değişen öncelikler, yeni kabiliyetler ve yeni teknolojiler gibi konular ele alındı. Bölgedeki önemli BT Güvenlik oyuncularına ev sahipliği yapan konferansta  evrim veya uç nokta güvenliği, kurumsal veri kaybı ve bilgi tabanlı işletmelere yönelttiği tehditler, web 2.0 çağında mesajlaşma güvenliği, güvenlik sistemleri, depolama ve ağ yönetiminin birbirine yaklaşması gibi konulardaki son gelişmeler katılımcılarla paylaşıldı.


2008’de siber suçlar  geçmiş  on yılın toplamıyle eşdeğer


Etkinliklik konuşmacılarından biri olan  “ Siber Saldırı ve Savunma Teknolojileri “ konulu bir sunum yapan Kaspersky Lab Türkiye Genel Müdürü Murat Göçe, siber suçların ulaştığı noktaya dikkat çekti. 2004’te Amerika’da 105 milyar Dolar olan siber suçların 500 milyon Dolalar seviyesine geldiğini dile getiren Göçe, dünyada 2008 yılındaki siber suçların geçmiş on yılın toplamına ulaştığını vurguladı. Hayatın pek çok alanına giren bilgisayarlarla birlikte tehlikenin çok yönlü bir hal aldığını hatırlatan Göçe,çarenin modern PC güvenliği, antivirüs güvenlik duvarı, sistem kurtarımı ve tam denetlemeden geçtiğini belirtti. Son dönem eğilimlerine ve bunun güvenlik tarafındaki yansımalarına da değinen Göçe, “Linux kullanımı yaygınlaşacak, mobil internet pazar payını  büyütecek dolayısıyla mobil ortamdaki güvenlik daha da önem kazanacak” diye konuştu.


İnternet dünyası değişiyor güvenlik ihtiyacı artıyor


Web 2.0 dünyası ve güvenlik ilişkisine de değinilen konferansta Websense Ülke Müdürü Hüsamettin Başkaya, Web 2.0’la değişen internet ortamına değindi.  Gelinen noktada güvenlikten çok fonsiyonelliğe dikkat edildiğini belirten Başkaya, “artık Web 2.0 üzerinde  iş yapılıyor, veri tabanları var ve güvenlik daha fazla önem kazanıyor. Şirketlerin yüzde 56’sının  bir Web 2.0 ajandası var.Bin kullanıcı üzeri kurumlarda 750 milyon doların üstünde yatırım yapılmış durumda” dedi.


 


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun