Donanim 13 KASIM 2008 / 15:11

BSA 18 bin sitenin ipini çekti

Business Software Alliance 18 binden fazla açık artırma sitesini durdurdu.

Business Software Alliance 18 binden fazla açık artırma sitesini durdurdu.


Business Software Alliance (BSA) dünya çapında 45 bin korsan ürünün satıldığı tespit edilen 18 bin 314 açık artırma sitesini kapattığını duyurdu. Toplam iş hacmi 22 milyon dolara ulaşan bu sitelerin kapatılmasıyla yasal olmayan yazılımların yaygınlaşmasına engel olunması amaçlanıyor. Yapılan açıklamaya göre BSA’nın 2008 yılında internet üzerinden korsanla mücadelesi 2007’ye oranla üç kat artmış durumda. BSA  Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) bölgelerinde internet siteleri üzerinden satışı yapılan korsan yazılımların satılmasını önleme ve bu konuda yaptırım uygulamaya daha fazla odaklanıyor. 


BSA Internet Programı kapsamında  internetten indirilen yasal olmayan yazılımları kullanmanın getirdiği tehditleri detaylı bir şekilde anlatan bir de rapor yayınladı. BSA Genel Danışmanı ve Korsan Yazılımla Mücadeleden Sorumlu Başkan Yardımcısı Neil MacBride, "Birçok kullanıcı bir mağazadan müzik CD’si ya da bir yazılım CD’si çalmayı hayal etmese de internette yasal olmadığını açıkça bildikleri yazılımların kopyalarını arıyor. İşletmeler satın aldıkları yazılımların orijinal ya da yasal olduğundan emin olmak için önceden kontrol etmelidir” dedi.  


Kullanıcılar internette resmi olmayan kaynaklardan yazılım satın alırken; veri kaybı, virüs ve sistem çökmesi gibi risklerle karşı karşıya kalıyor. BSA bu noktada yalnızca internette yasal olmayan yazılımların satıldığı açık artırma sitelerini kapatmakla kalmayıp, bilgisayardan bilgisayara yasal olmayan dosya paylaşımını da durdurmayı hedefliyor. BSA, 2008’in ilk yarısında 633 binden fazla kullanıcısı olan ve yasal olmayan kullanım maliyeti 525 milyon dolara ulaşan Bit Torrent dosyalarıyla ilgili de 48 bin ihtarname çekti. Orgasnizasyon şüpheli yazılımları ürün listelerinden kaldırması için  açık artırma sitelerine düzenli taleplerde  bulunuyor. Bu şüpheli yazılımlar BSA’nın yasalar çerçevesinde kullandığı ‘Çevrimiçi Açık Artırma İzleme Sistemi’ ile tespit ediliyor. 


Son olarak BSA  İngiltere’de Adobe, Autodesk, Corel ve Quark yazılımlarının sahte kopyalarını sattığı için RJ-Software şirketine yönelik yasal işlemler başlatmıştı.  Yasal işlemler sonucu  şirket sahibi faaliyetlerini durdurmayı kabul etti ve  24 takım sahte yazılım diskinin dağıtımının sebep olduğu hasarı ödedi.


İnternette Korsanlık Raporu'na www.bsa.org/internetreport adresinden ulaşmak mümkün.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun